W odwecie za nowelizację polskiej ustawy o IPN izraelskie ministerstwo edukacji kierowane przez ultranacjonalistę Naftali Bennetta zarządziło wprowadzenie w tym tygodniu 2 godzin lekcyjnych o udziale narodów europejskich w Holokauście „ze szczególnym uwzględnieniem Polski”. Nauczanie o roli Polaków w mordowaniu Żydów ma objąć szkoły wszystkich profili i poziomów do średniego włącznie.

Minister Naftali Bennett. wikimedia

Minister Bennett, podobnie jak inni izraelscy politycy, wyraził głośne oburzenie nowelizacją polskiej ustawy o IPN, interpretowanej jako „skandaliczny zakaz oskarżania Polaków o zbrodnie podczas Holokaustu”. Według Bennetta, uchwalona przez Sejm nowelizacja świadczy o „zawstydzającej pogardzie dla prawdy”.

„Jest faktem historycznym, że liczni Polacy pomagali w morderstwach Żydów: wydawali ich, okradali i zabijali w czasie Holokaustu i po nim” – zadeklarował minister ogłaszając swe zarządzenie, poparte przez rząd i premiera Netanjahu. W programach historycznych izraelskich szkół są już lekcje w tym duchu, lecz wobec ustawowego „zakazu” temat polskiego antysemityzmu ma zostać pogłębiony.

Bennett wezwał jednocześnie rząd polski do „zniesienia tej ustawy, gdyż przynosi wstyd pamięci o Holokauście i relacjom między naszymi krajami”.

46-letni Naftali Bennett jest synem amerykańskich kolonistów, urodził się już w Izraelu, został milionerem. Stoi na czele skrajnie prawicowej, rasistowskiej partii Żydowski Dom, stojącej ideowo na gruncie twardego neosyjonizmu, tj. religijnego ultranacjonalizmu wyznawanego przez żydowskich kolonistów na ziemiach odebranym Palestyńczykom. Program partii proponuje „transfer” tj. deportację wszystkich Palestyńczyków poza granice Izraela i okupowanych ziem palestyńskich.

Bennett jest znany z ostrych deklaracji. Był jednym z inicjatorów pomysłu masowej deportacji do Afryki wszystkich 40 tysięcy imigrantów, uchwalonej przez Kneset. Ostatnio domagał się kary dożywotniego więzienia dla 16-letniej Palestynki Ahed Tamimi, która w grudniu zeszłego roku wymierzyła policzek izraelskiemu żołnierzowi, gdy zmasakrował jej małego kuzyna. „Zabiłem wielu Arabów w moim życiu i nie mam z tym żadnego problemu” mówił w 2013 r. Jest zwolennikiem wprowadzenia do izraelskiego prawa kary śmierci (tylko dla Palestyńczyków), co izraelski Kneset projektuje przyjąć w najbliższych miesiącach.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mnie to najbardziej dziwi, że tworzenie ustawy na tak drażliwe tematy powierzono w ręce błazna i pajaca. Znając jego różne wcześniejsze wypowiedzi powinniście domyślać się o kogo chodzi.

  2. Wydaje mi się że ciekawsza jest historia o Żydach kolaborujących z Hitlerem i mordujących swoich ziomków w obozach koncentracyjnych,o zbrodniach dokonywanych na Palestyńczykach i faktycznym ustroju faszystowskim panującym w państwie Izrael gdzie prześladowani i mordowani są Palestyńczycy.

    1. Jeśli nie widzisz różnicy miedzy relacja Palestyna – Izrael a faszyzmem w Polsce to zmaczy ze jestes nie spelna rozumu, nie masz pojecia co sie dzialo w okupowanej polsce wobec zydow i co sie dzieje miedzy zydami a palestynczykami. Palestynczykow nikt nie umieszcza w obozach ooncentracyjnych, nie gazuje w oomorach , pali ich w piecach, nie morzy glodem w gettach. Palestynczycy maja swoje wojsko, policje, wladze, moga sie swobodnie przemieszczac rowniez za granice. 2 miliony palestynczykow zyje normalnie na terenie Izraela w miastach takich jak Nazaret, akko, jaffa, kana, wschodnią jerozolima etc. Cześć palestynczykow pracuje razem z żydami i nie ma żadnego problemu. Oczywiście panuje tam konflikt oczywiście żołnierze izraelscy potrafią być agresywni, oczywiście powstają settlementy na zachodnim brzegu (których tam nie powinno być według mnie). Inaczej wyglada strefa gazy, ale z wyjatkiem otwartych konfliktow (gdzie niestety gina ludzie) to tam wojska izraelskiego nie ma od czasów ariela sharona. Porównywanie sytuacji w Izraelu z planowa eksterminacja żydów to albo brak wiedzy albo głupota w czystej formie. Miłego dnia

    2. Osoba, która odpowiedziała Panu albo się totalnie nie zna na sytuacji Palestyna-Izrael, albo umyślnie kłamie. Izrael umyślnie i planowo kolonizuje Palestynę i planowo wypędza oraz morduje Palestyńczyków, w tym zamyka w gettcie takim jak Gaza. Gdzie Izrael blokuje dostawy surowców i jedzenia… zabiera pieniądze quasi administracji Palestyńskiej i oddaje gdy mu się podoba lub nie oddaje. Wypompowuje wodę z terenów Palestynskich aby nawodnic fontanny w Izraelu gdy w Gazie brakuje wody zdatnej do picia… Palestyńczycy z Gazy nie mają żadnej swobody ruchu… mozna by tak wymieniac cały dzień…

  3. Jedni mentalnie równi drugim, żal patrzeć. Co się z nami stało, co się stało z lewicą, że nie możemy tej bandy niebezpiecznych kretynów przegonić?

    1. Jak Polacy nie wycofają ustawy, to obawiam się, że będziesz miał bardzo wiele okazji do poczytania na ten temat.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Gorąco w Armenii. Wojsko żąda dymisji premiera

Po sromotnie przegranej wojnie o Górski Karabachu w Armenii wciąż wrze. Ty razem jednak pr…