Izrael zaprezentował „Żelazny mur”, przedstawiany jako  technologiczne osiągnięcie. Ma on nie pozwolić prześliznąć się nawet myszy. Izraelski reżim apartheidu, ogłosił zakończenie budowy pełnego zagrodzenia niewielkiej palestyńskiej enklawy, która pozostaje niechętna wobec zaboru, okupacji i kolonizacji Palestyny.

Do tej pory Strefa Gazy była pod pełną blokadą otoczona jedynie płotem z żyletkowego drutu kolczastego, wałem ziemi, fosą i wieżami strzelniczymi, ale postęp nie ustaje: palestyńskie getto, systematycznie bombardowane przez izraelskie lotnictwo, zostało ogrodzone murem budowanym przez trzy lata.

Wszyscy chętni do budowy murów separacyjnych, by się uchronić przed bezczelnymi atakami obcych mężczyzn, kobiet i dzieci, będą zazdrościć: 65-kilometrowy podwójny mur został zaopatrzony w setki kamer, czujników ruchu, radary – razem 140 tys. ton żelaza i stali, nie licząc betonu. Wieże strzelnicze zostały uzupełnione o ciężkie karabiny maszynowe odpalane zdalnie lub automatycznie, a przed murem teren zaminowano. Sam mur, wysokości 8 metrów nad ziemią, mierzy 10 metrów pod ziemią, by przeszkodzić złośliwym podkopom i infiltracji Izraela tą drogą.

Mur ma uchronić Izraelczyków przed „terroryzmem” i nielegalnym przekraczaniem granicy getta. Kwestia terrorystycznych palestyńskich baloników z palącymi się kawałkami szmatek, które dokonują czasem szkód na polach izraelskich kolonizatorów przylegających do Strefy, zostanie załatwiona zwiększoną obecnością dronów bojowych.

Fragment izraelskiego muru na Zachodnim Brzegu, 2018. palinfo

Mur apartheidu o długości ponad 700 km, który odgradza Izrael od okupowanych terytoriów palestyńskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, wydaje się przestarzały w porównaniu nowym murem wokół Strefy, choć na ogół dobrze spełnia swą misję. Podobnie podwójny płot na pustynnej granicy z Egiptem solidnie chroni Izrael przed próbami nielegalnej migracji z krajów afrykańskich. Jednak władze izraelskie zapraszają wszystkich zainteresowanych do obejrzenia „Żelaznego muru” wokół Gazy, jako czołowej zdobyczy izraelskiej myśli technicznej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Amerykanie nie dojadają

Okres pandemii wycisnął piętno na gospodarstwach domowych w USA. Ubóstwo żywnościowe wzros…