65-letni architekt Erik Lederman został dziś oskarżony przez prokuraturę z Tel-Awiwu o agresję i groźby wobec polskiego ambasadora Marka Magierowskiego, do których doszło przedwczoraj przed polską ambasadą w tym mieście. Może zostać ukarany od mandatu po karę nawet do pięciu lat więzienia. Według niego, został obrażony przez personel polskiej placówki dyplomatycznej.

Eric Lederman, linkedln

Lederman tłumaczył w prokuraturze, że poszedł do naszej ambasady, by zapytać o „zwrot ukradzionego mienia żydowskiego” (słowem „ukradzione” ogół izraelskich mediów określa prywatne bezspadkowe mienie pożydowskie w Polsce, które przeszło na skarb państwa). Ma to związek z amerykańską ustawą „447”, która dopuszcza roszczenia do ich zwrotu lub odszkodowań, czego Polska na razie nie uznaje. Według Ledermana, spotkał się on w naszej ambasadzie z antysemityzmem, gdyż usłyszał od ochroniarza polskie słowo „Żyd”, które uważa za obraźliwe, reszty nie zrozumiał.

Z ustaleń policji wynika, że Lederman został wyproszony z budynku jako „awanturujący się”. Ambasador Magierowski twierdzi, że nic antysemickiego nie miało miejsca. Lederman mówił, że po wyjściu z ambasady chciał ruszyć swoim samochodem, gdy usłyszał klakson samochodu ambasadora, co go dodatkowo zdenerwowało. To dlatego wysiadł, napluł w twarz Magierowskiemu siedzącemu w samochodzie, wygrażał mu i rzucał obelgi pod adresem Polski i Polaków („złodzieje, bandyci, mordercy” itp.), czego nasz ambasador nie rozumiał, oprócz słowa „Polacy”.

Architekt zdał sobie sprawę, że „zaatakował” placówkę dyplomatyczną i ambasadora. Wyraził skruchę i przeprosił, wyjaśniając, że go poniosło z powodu „jawnej niesprawiedliwości wobec Żydów”. Prasa izraelska podkreśla, że polski rząd nie przeciwdziała „wzrostowi antysemityzmu” w Polsce i o to też podejrzewa nasze władze, na przykładzie „braku zrozumienia” dla żydowskich roszczeń do „ukradzionego” mienia. W izraelskim internecie, oprócz słów potępienia dla oskarżonego Ledermana, jest też sporo wyrazów solidarności z jego czynem. Erik Lederman wyraził nadzieję, że jego kara będzie „proporcjonalna”, tj. niska.

paypal

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dawno temu nakłaniano mnie, żebym przeczytał „Protokoły mędrców Syjonu”. Wiedząc, że to stara ustawka carskiej Ochrany pogoniłem tych „wiernych”. Niedawno ściągnąłem z Netu tą broszurkę i… stwierdziłem, że ta Ochrana nie była całkiem głupia i była bardzo dobrze poinformowana. :)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pierwsze śmiertelne ofiary kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Odnaleziono ciała migrantów

Są pierwsze śmiertelne ofiary kryzysu migracyjnego na polskiej granicy. Imigrant z Iraku z…