Izraelska skrajna prawica jest odpowiedzialna za eskalację napięć w Jerozolimie – poinformował premiera Netanjahu Kobi Szabtai, szef izraelskiej policji. Nazwał obecną sytuację kolejną Intifadą.

Itamar Ben Gwir, członek Knesetu i lider skrajnie nacjonalistycznej partii Ocma Juhudit jest głównym odpowiedzialnym za zamieszki w Jerozolimie – powiedział Kobi Szabtai, szef izraelskiej policji.

Już kilka tygodni temu zorganizował pochód nacjonalistów na Dzień Jerozolimy, który zakończył się zamieszkami we Wschodniej Jerozolimie. Szabtai twierdzi, że to nacjonaliści zaczęli prowokacje i wszczynali bójki z Arabami, a wszędzie gdzie pojawia się Ben Gwir, natychmiast sytuacja robi się nie do opanowania.

Zamieszki z Szajch Dżarra

Itamar Ben Gwir założył również swoje przedstawicielstwo w arabskiej dzielnicy Szajch Dżarra, która jest punktem zapalnym od wielu lat, z powodu niejasnych praw własności budynków mieszkalnych, w których mieszka ludność arabska. Tym razem sąd znowu przełożył wydanie decyzji, jednak zarówno Palestyńczycy i Izraelczycy byli przekonani, że palestyńscy mieszkańcy będą musieli opuścić swoje domy w dzielnicy. To doprowadziło do zamieszek, w których aktywny udział brali ludzie Ben Gwira związani z Ocma Jehudit i skrajnie prawicową, kahanistyczną organizacją Lehava. Właśnie zdjęcie chuliganów z Lehawy świętujących pod Ścianą Płaczu, gdy w tyle paliły się drzewa przy meczecie Al-Aksa, obiegły cały świat.

Kahaniści nadal stosują terror

Ben Gwir jest synem migrantów z Iraku i Kurdystanu. Wychowany w świeckiej rodzinie nawrócił się na judaizm i szybko związał się z prawicowym ekstremizmem. Jest sympatykiem kahanistów – ruchu, który wywodzi się od rabina Meira Kahane, skrajnego nacjonalisty, postulującego Izrael bez Arabów. Kahane w 1968 założył Jewish Defense League – prawicową paramilitarną organizację żydowską, która w latach siedemdziesiątych przeprowadzała zamachy bombowe, i do tej pory przez Izrael i USA jest uznawana za organizację terrorystyczną.

Ocma Jehudit i Lehava, z którymi działa Ben Gwir wzorują się na rabinie Kahanie i chcą kontynuować jego dzieło. To właśnie oni są odpowiedzialni za lincze w Lod, wybijanie szyb w arabskich sklepach i pobicie mężczyzny, którego tłum wyciągnął z samochodu.

Izraelczycy solidarni z Palestyną

Izraelski socjaldemokrata z partii Merec, Jair Golan zażądał usunięcia Ben Gwira z komisji obrony i spraw międzynarodowych. Istnieje bowiem zagrożenie, że może przekazywać tajne informacje i działać dalej na rzecz destabilizacji regionu.

Opinia publiczna w Izraelu była wstrząśnięta przemocą prawicowych bojówek. W całym kraju i nie tylko, coraz więcej osób dołącza do protestów przeciwko wojnie i deklaruje solidarność z Palestyńczykami.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …