Mimo wielotysięcznych protestów na ulicach japońskich miast, premier Shinzo Abe prawdopodobnie dopnie swego i doprowadzi do zmiany interpretacji konstytucji, do tej pory zakazującej Japonii jakichkolwiek działań zbrojnych poza granicami kraju.

President Barack Obama holds up a Bo golf club cover, a gift given to him by Prime Minister Shinzo Abe and Mrs. Akie Abe at Akasaka Palace in Tokyo, Japan, April 24, 2104. (Official White House Photo by Pete Souza) This official White House photograph is being made available only for publication by news organizations and/or for personal use printing by the subject(s) of the photograph. The photograph may not be manipulated in any way and may not be used in commercial or political materials, advertisements, emails, products, promotions that in any way suggests approval or endorsement of the President, the First Family, or the White House.
wikimedia commons/ Shinzo Abe i Barack Obama

Po II wojnie światowej do stworzonej przez USA konstytucji Japonii dodano zapis zakazujący krajowi branie udziału w jakichkolwiek, również międzynarodowych, konfliktach zbrojnych, z wyłączeniem obrony własnego terytorium i misji pokojowych ONZ. Abe ani w parlamencie ani w społeczeństwie nie ma dostatecznego poparcia, żeby zmienić konstytucję, postanowił ją więc „zreinterpretować” tak, żeby możliwe stało się stawanie w obronie sojuszników Japonii. Zdaniem krytyków, takie działanie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i bardzo niebezpieczne. – To, co robi Abe, zabija sens naszej pacyfistycznej konstytucji – mówił jeden z przeciwników nowej rezolucji, 91-letni prof. Takeshi Ishida z Uniwersytetu w Tokio, weteran II wojny światowej. – Nie zabijanie ludzi w konfliktach za naszymi granicami jest cennym dziedzictwem i dorobkiem Japonii. Dlaczego mamy z niego rezygnować, żeby zaspokoić ambicje jednego człowieka, niezgodne z wolą społeczeństwa? – pytał.

Reformy Abego faktycznie nie znajdują poparcia wśród Japończyków. Według badań opinii publicznej 50 proc. społeczeństwa sprzeciwia się reinterpretacji konstytucji, a 34 proc. popiera zmiany. Tysiące ludzi protestują przeciwko propozycjom premiera. W czerwcu br. w centrum Tokio doszło nawet do próby samopodpalenia się jednego z wyjątkowo zdeterminowanych demonstrantów. Jednak mimo szerokiego frontu przeciw zmianom, japoński senat, w którym rządząca prawicowa Partia Liberalno-Demokratyczna, prawdopodobnie przegłosuje dzisiaj rezolucję. Podczas rozpatrywania sprawy w niższej izbie parlamentu doszło nawet do użycia przemocy – opozycja próbowała siłą zablokować mównicę i nie dopuścić do głosowania, wywiązała się szarpanina pomiędzy posłami a marszałkiem.

Shinzo Abe tłumaczy, że zmiana to nic innego jak „normalizacja” polityki obronnej. – Sytuacja w regionie zmienia się znacznie bardziej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać – tłumaczył premier. – To prawo jest konieczne, żeby bronić życia i bezpieczeństwa Japończyków i powinno zostać wprowadzone jak najszybciej – mówił.

Nowe prawo, czy też jak chce rząd, nowa interpretacja istniejącego prawa, może poważnie zmienić stosunki w regionie. Z pewnością nie spodoba się Chinom, z którymi Japonia pozostaje w konflikcie o wyspy Senkaku/Diaoyu. Jest też bardzo na rękę USA – Tokio to jeden z najważniejszych amerykańskich sprzymierzeńców w Azji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protest w Poznaniu. Władze miasta obiecały, że nie będzie podwyżek i od 10 lat słowa dotrzymują

Jak wspominają pracownice żłobków, ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, w 2011 r…