Wstrząsające obrazy zwierząt morskich czy ptaków zaplątanych w pozostawione przez człowieka odpady widział zapewne każdy. Do listy ofiar ludzkiej bezmyślności można dopisać jelenie z miasta Nara w Japonii. Od marca dziewięć zwierząt zmarło po zjedzeniu plastikowych torebek.

Jelenie z Nary przed II wojną światową były uważane za święte zwierzęta. Potem ich status się zmienił, ale nadal poruszają się swobodnie nie tylko po parku, który powstał z myślą o ich ochronie, ale również po całym mieście. Stanowią ogromną atrakcję turystyczną, co, jak pokazują alarmujące doniesienia z ostatnich miesięcy, ma dla nich coraz częściej fatalne skutki.

Turyści odwiedzający miasto ignorują bowiem zalecenia władz, by karmić jelenie – podchodzące blisko do ludzi i domagające się jedzenia – wyłącznie specjalną karmą, którą można zakupić na miejscu. Efektem podawania zwierzętom innych „smakołyków” są porzucone plastikowe opakowania, nadal wabiące zwierzęta zapachem jedzenia. Zjadają one zatem te opakowania, a to ma tragiczne skutki. Od marca odnotowano dziewięć przypadków, gdy jelenie zmarły z powodu połknięcia torebek z tworzywa sztucznego. Jeden z nich miał w układzie pokarmowym 4,3 kg plastiku, co spowodowało zniszczenie narządów wewnętrznych, uniemożliwienie przyjmowania innych pokarmów i śmierć głodową.

Lokalna Fundacja Ochrony Jeleni z Nary wzywa turystów, by wykazali elementarną odpowiedzialność i podawali zwierzętom wyłącznie przeznaczone do tego produkty, sprzedawane bez zabójczych opakowań. Będzie o to jednak bardzo trudno, gdyż Narę odwiedzają prawdziwe tłumy. Rozwój turystyki w Japonii sprawił, że liczba przybywających do miasta wzrosła od 2012 r. do 2017 r. dziesięciokrotnie, przekraczając pułap 2 mln odwiedzin rocznie.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…