Zasiłek będzie przysługiwał tylko na drugie i kolejne dzieci i ograniczy inne świadczenia z pomocy społecznej. Rodziny, które dostaną pieniądze, będą kontrolowane przez pracowników społecznych.

pixabay.com
pixabay.com

Nie wiadomo, kiedy nowe świadczenie wejdzie w życie, projekt tego nie precyzuje. Z zapowiedzi rządu wynika jednak, że będzie to w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie dotyczyło wszystkich rodzin z co najmniej dwójką dzieci oraz rodziców jedynaków, jeśli ich budżet na głowę w rodzinie nie przekracza 800 zł (w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 1200 zł).

Środki będą przyznawane na okres 12 miesięcy, który będzie się rozpoczynał 1 października, wyjątkiem będzie przyszły rok – pierwsze świadczenia zostaną przyznane miesiąc po wprowadzeniu ustawy na okres od tego miesiąca do września 2017. Kolejkom w zgłoszeniach (zasiłek przysługiwać będzie 2,7 mln Polaków) ma zapobiec system, w którym nawet trzy miesiące po ogłoszeniu możliwości składania wniosków będzie można przyjść i odzyskać pieniądze za „zaległe” miesiące. Przykładowo – jeśli ustawa wejdzie w życie w maju, o świadczenie będzie można się starać od czerwca, ale osoby, które złożą odpowiednie dokumenty we wrześniu, otrzymają pieniądze również za czerwiec, lipiec i sierpień.

Potwierdzono również informacje o tym, że sposób wydatkowania pieniędzy będzie kontrolowany przez pomoc społeczną – pracownicy socjalni będą odwiedzać rodziny pobierające świadczenie i sprawdzać, czy środki faktycznie są przeznaczane na wydatki dla dzieci.

Rząd nie wspomniał jak dotąd o zwiększeniu zatrudnienia w Ośrodkach Pomocy Społecznej, których pracownicy są obecnie nadmiernie obciążeni pracą – pod pieczą jednej osoby znajduje się często ponad 50 rodzin. Dodatkowe 500 zł ma się też wliczać do dochodu, co dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji oznaczać może utratę innych zasiłków oraz – co szczególnie ważne dla rodzin z problemem alkoholowym – darów rzeczowych, takich jak węgiel na opał, ubrania na zimę czy podręczniki szkolne. – Rzeczywiście część z powodu przyznania 500 zł na dziecko może stracić uprawnienia do korzystania z form pomocy społecznej. Jednym z celów naszego programu jest to, żeby rodziny wyszły z tego systemu – tłumaczyła w środę Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Mnie to zastanawia JAK ta opieka społeczna ma to kontrolować – paragony za wydatki będą kazali pokazywać? Spis rzeczy kupionych za ten hajs? Czy z niego będzie można zapłacić dopłatę za wodę? (W końcu ją też dziecko zużywa).

  2. To najdroższa kiełbasa wyborcza od czasu rozwalenia komuny. Z tym kapitalizmem chyba musi być już naprawdę źle skoro reżym funduje tak drogą parówkę wyborczą.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: można mówić, że ONR i Młodzież Wszechpolska „odwołują się do faszyzmu”. Działacz Razem nie złamał prawa

Wreszcie można nazywać rzeczy po imieniu – cieszył się po ogłoszeniu wyroku Sądu Naj…