Wejście gł. do Teatru Powszechnego w Warszawie, źródło: Wikimedia

Sztuka teatralna pt. „Klątwa” w reżyserii chorwackiego figlarza, wystawiana od kilku dni na deskach stołecznego Teatru Powszechnego nie przestaje wywoływać spazmów w łonie rodzimego katolickiego talibanu.

Nikt chyba nie przysłużył się tak reklamie najnowszej prowokacyjnej adaptacji Wyspiańskiego jak właśnie najbardziej zagorzały dewocyjny aktyw. Dokuczyły mu zwłaszcza igraszki z figurą Jana Pawła II nierzadko mylonego przez mniej elastycznych umysłowo polskich chrześcijan z samym stwórcą. Skutkiem tego do tablicy wezwano też najwyższych funkcjonariuszy polskiego kościoła katolickiego, którzy już jakiś czas temu wydali specjalne oświadczenie.

Kardynał Dziwisz napisał w nim m. in., iż „artysta nie może godzić w prawo ludzi wierzących do poszanowania tego, co dla nich święte. Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie świętego Jana Pawła II”. Przypomnijmy, że Dziwisz, znany jest w Polsce jako „najbliższy współpracownik papieża-Polaka”.

Najnowsza reakcja pochodzi jednak od diecezji kieleckiej. To właśnie w jej kościołach odczytano specjalny komunikat ws. inkryminowanej sztuki.

„W związku ze spektaklem 'Klątwa’, wystawionym w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czynię swoją treść poniższego komunikatu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski i proszę o odmówienie w parafiach przez kilka najbliższych dni Koronki do Bożego Miłosierdzia w akcie wynagrodzenia za dokonane bluźnierstwo” – czytamy na stronie diecezji kieleckiej. Komunikat tamtejszego biskupa Jana Piotrowskiego odczytano podczas tradycyjnych niedzielnych mszy.

„Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków” – głosi komunikat.

„Ponadto nie może być przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Podobnie nie można się zgodzić na znieważanie flag państwowych, w tym przypadku flagi Państwa Watykańskiego. Odpowiedzią na spektakl 'Klątwa’, który wypacza pojęcie sztuki i piękna, niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości m. in. w środkach społecznego przekazu w myśl słów: 'Zło dobrem zwyciężaj!'” – czytamy dalej.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Mimo że http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ksiadz-w-Kosciele-od-1700-lat-molestuje-sie-dzieci,wid,14233974,wiadomosc.html?ticaid=118b9c , mimo że http://odkrywcy.pl/kat,1037767,title,Gdy-msza-byla-obowiazkowa,wid,16174451,wiadomosc.html?smg4sticaid=618b9c wciąż w feudalizmie swoim niekopulany, pychą wzdęty, zakłamany Kościół Rzymskopedofilski niczym syn obraźnika o swojej obrazie tylko wszem-wobec głosi, w gehennę milionów ofiar in nomine Patris et pedo’fili et…i te de napuszony pychą brnie a rozpanochy jego końca nie masz… A ty panie patrzysz i nie rzgmisz? „Bo że coś Polskę przez tak długie wieki
  – jakiś kleszcz jadem kat-niegodziwości
  Truje, a Polan na Euro-kaleki
  tu poprzerabiał – nie ma wątpliwości!!

  Z ziem umęczonych zanosim błaganie
  zdejm pasożyta, bądź tak dobry, Panie!

  Krwią naszą zbrzękły, ciągnie odwłok czarny
  Opuchł krwawicą narodu polskiego
  Nie myśli odpaść, tedy wieszczę marny
  koniec narodu przez wieki ssanego!

  Pełni nadziei w Twoje zmiłowanie
  błagamy – wyrwij, rozduś kleszcza, Panie!

  Butny i pyszny, nadęty i skąpy
  Pazerny grosza i tandetnej pompy
  blichtru pozłoty, i dźwięku mamony
  Nasz kleszcz wielebny, krwi nienasycony!

  Nakarm, niech pęknie, daj długie skonanie
  Parazytowi, co nas gnębi, Panie!

  Krwią narodową tuczony się mnoży
  do głów dziecięcych wbija, że On „Boży”
  stek dyrdymałów, za które płacimy
  Czy my się kiedyś odeń wyzwolimy?

  Czy możem liczyć na porządne lanie
  z ręki Twej, Boże, srogie pokaranie?

  Czasu mszy świętej pokornie łeb chyli
  ministrantura śmiga na wyprzódki
  kierdel jagniątek – raj dla pedofili
  jest w czym wybierać, nie zbraknie mu trzódki!

  Bo to normalne, że strzygą i golą
  ale dlaczego dzieci nam pi….lą?!

  Jeśli to będzie podług Twojej woli
  sczeźnie, zanim nas zabije anemią
  chyba, że ktoś mu po łbie przyp….li
  o ziemię rzuci, nim On – anatemą!

  Nie ważne, Panie, kto prosi, kto pyta
  czyś protektorem kato-pasożyta?

  Za bezmiar zbrodni, których jest powodem
  nie spada mieczem Twe boskie skaranie
  Co jest dla ludu widomym dowodem
  że cię nie było, i nie ma cię, Panie!!

  Nie masz dowodu nieistnienia Boga
  Nad fakt… potęgi Kato-Demagoga!!

 2. Wyraźnie szamaneria biskupia nawołuje aby owieczki pobieżały na tę sztukę i sprawdziły czy to prawda. Dobra reklama. Tak trzymać wasza świętobliwa mać….

 3. wygląda na to że pisuary zawłaszczył sobie prawo do nawoływania do nienawiści tak jak chcą zawładnąć naszym umysłem przy dopingu Kościoła który już dawno nie robi swoich statutowych powinności względem parafian podam tylko jeden przykład – salki przykościelne których brak od lat 90tych itd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…