Nie przygotowała tego żadna rządowa agencja. Tym razem agencja Pollster przeprowadziła badanie preferencji wyborczych na zamówienie dziennika „Super Express”.

http://pis.org.pl/multimedia/galerie-zdjec/494

Rządzący jednak i tak mają powody do obaw. Sondaż te wykazuje bowiem – mimo prowadzenia PiS – spadek poparcia w stosunku do tych sprzed kilku miesięcy czy sprzed roku. Wówczas wskaźniki potencjalnego wyborczego poparcia oscylowały w granicach 40 proc. Mało tego, w tym badaniu przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską wynosi jedynie dwa proc., czyli plasuje się poniżej wskaźnika błędu statystycznego, który – przy tego rodzaju badaniach – wynosi trzy proc. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 30 proc. poparcia, a PO na 28 proc.

Zażarta i coraz bardziej wyrównana w swej patologii walka pomiędzy tymi dwoma stronnictwami nie powinna nikogo dziwić. Zdumiewające i niebezpieczne jest jednak to, iż na trzecim miejscu, a więc jako poważny gracz na politycznej arenie, plasuje się Kukiz`15, co powoli staje się niewytłumaczalne przy pomocy standardowych narzędzi. Ten dziwaczny konglomerat Jakubiaków, Winnickich i przypadkowych Januszy: a to ciemnogrodzian-radykałów, a to mentalnych sierot postkorwinowskich, uzyskuje poparcie wyborcze na poziomie 13 proc. Nieporozumienia polityczne i frustracja wśród polskich wyborców wciąż utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie. Albo też rodzimy elektorat ma wysokie poczucie czarnego humoru.

Wyniki sondażu są także dość optymistyczne dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który ma szanse na niewielką reprezentację parlamentarną z wynikiem wyborczym na poziomie 10 proc. Do Sejmu dostałaby się także partia z kropką Ryszarda Petru. Z sondażu wynika, iż głosowałoby na nią osiem proc. wyborców.

Partia Razem oraz Polskie Stronnictwo Ludowe poparło cztery proc. ankietowanych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…