Informacja o militarnej klasie w liceum w Milanówku, która ma promować kult „Wyklętych”, ksenofobię i nacjonalizm wywołała oburzenie wśród naszych czytelników. Jeden z nich, działacz lewicowy ze Lublina Szymon Matrys założył wydarzenie na Facebooku, w którym domaga się reakcji organów państwa w tej sprawie.

O sprawie pisaliśmy w sobotę rano. Wygląda na to, że militaryzacja społeczeństwa połączona z nacjonalistyczną indoktrynacją staje się elementem publicznego szkolnictwa. Przykład Zespołu Szkół w Milanówku jest szczególnie niepokojący. Uczniowie jednej z klas o profilu militarnym będą nie tylko uczyć się korzystać z broni palnej na szkolnej strzelnicy, ale również uczestniczyć w obozach, na których będą ćwiczyć walkę wręcz z użyciem białej broni, a także regularnie uczestniczyć w zajęciach propagandowych, na których dowiedzą się o patriotycznych czynach morderców ludności cywilnej i pospolitych kryminalistów, którymi byli niektórzy „Żołnierze Wyklęci”.  Klasa o takim profilu ma zostać uruchomiona już od najbliższego roku szkolnego.

Informacja wzbudziła oburzenia wśród wielu naszych czytelników. Największą determinacje wykazał jak dotąd Szymon Martys, były działacz Polskiej Partii Pracy, który stworzył na Facebooku platformę, w postaci wydarzenia, na którym osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec jawnej faszyzacji edukacji mogą planować wspólne działania.

„Takie działania to absolutny skandal, niestety wpisujący się w panujący w naszym kraju i Europie Wschodniej klimat polityczny – pozwalający na tworzenie się skrajnie prawicowych „patroli obywatelskich”, po cichu lub zupełnie jawnie, wspieranych przez rządy prawicowe (Węgry, Bułgaria) czy nawet nominalnie lewicowe (Słowacja). W Polsce jego objawem jest m.in. zgoda na udział ONR w systemie obronie terytorialnej” – czytamy na ścianie wydarzenia. 

Martys apeluje również o pisanie maili do instytucji odpowiedzialnych za kontrolę procesu dydaktycznego w polskich szkołach: Ministerstwa Edukacji Narodowej, mazowieckiego kuratorium, starostwa grodziskiego. Poniżej podajemy adresy i również zachęcamy do wyrażania sprzeciwu:

MEN:
tel. 22 34-74-100
fax. 22 34-74-261
e-mail: informacja@men.gov.pl

Kuratorium w Warszawie:
tel. 22 551 24 00
fax. 22 826 64 97
e-mail: kuratorium@kuratorium.waw.pl

Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim:
tel. 22 724–18-33, 22 724–07-11, 22 724–05-01, 22 755–52-24
fax. 22 724–30–49
e-mail: starostwo@powiat-grodziski.pl

ZS nr 1 w Milanówku:
tel. 22 724-88-44, 22 758-33-44
fax. 22 758-33-44
e-mail: zs1milanowek@op.pl

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trump na tropie postprawdy. Były prezydent USA zakłada własną platformę social media

Zbanowany na wszystkich serwisach społecznościowych jak Twitter i Facebook, Donald Trump d…