Kadr z materiału umieszczonego na portalu YouTube przedstawiający norki w klatce.

8 grudnia pod Sejmem połączyli siły hodowcy zwierząt futerkowych, bydła i drobiu. Protestowali przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która rzekomo ma „uderzać w polską wieś”.

Rolnicy zanieśli marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu petycję, w której napisali:

„Z przerażeniem obserwujemy działania zmierzające do całkowitej likwidacji lub zatrzymania naszych branż (…) obawiamy się zniszczenia prężnie rozwijającego się sektora gospodarki, który od lat jest wzorem do naśladowania dla farmerów i hodowców zwierząt z całego świata. (…) Dobrostan hodowanych przez nas zwierząt spełnia wyśrubowane światowe standardy (…) polskie hodowle są marką samą w sobie. (…) Planowane zmiany w ustawodawstwie oceniamy bardzo negatywnie”.

Pod petycją podpisali się prezesi m.in. Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, Związku „Polskie Mięso”, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Federacji Związków Pracodawców–Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
W manifestacji wzięli udział też zwolennicy uboju rytualnego – w poselskim projekcie nowelizacji ustawy znalazł się również całkowity zakaz.

Powiązania polityków i futrzarzy. Źródło: raport „Vivy!” o przemysle futrzarskim w Polsce

Protestujących poparli posłowie zasiadający w Sejmowej komisji rolnictwa – zrzeszającej niestety posłów wszystkich partii. Zapewniali, że nie dopuszczą do przegłosowania ustawy. – Cieszę się, że państwo są i pokazują, że dość z niszczeniem polskiego rolnictwa – powiedział przewodniczący komisji Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

– Nie pozwolimy parcelować polskiej wsi, nie pozwolimy zabijać polskich przedsiębiorstw, które są naszą dumą w Europie (…) nie będziemy się godzić na to, by lata państwa pracy poszły na marne, żebyście zostali z długami – wtórowała mu Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.

Owacje zebrało przemówienie naczelnego lobbysty futrzarzy – Zbigniewa Ajchlera z PO, który oskarżał publicznie działaczy fundacji „Viva!”: – Jakie państwo oddaje hodowlę, która zajmuje drugie czy trzecie miejsce w świecie i nie wymaga wsparcia, a wręcz wspiera Polskę? Pseudotowarzystwa „Viva!” i Otwarte Klatki są największymi kłamcami, jakie świat widział. To są organizacje, które wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Daniel Żurek, przedstawiciel hodowców, załamywał ręce nad losem futrzarzy po likwidacji branży: – Wszyscy wiemy, że jeżeli utylizator zdobędzie monopol na rynku odpadów poubojowych, którymi skarmiane są zwierzęta futerkowe, cena drobiu i ryb pójdzie do góry o 30 proc. (…) To są podwyżki Czabańskiego.

Natomiast prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego Jerzy Wierzbicki przekonywał, że wprowadzenie zakazu uboju rytualnego spowoduje załamanie rynku bydła mięsnego.

Organizatorzy podają, że pod Sejmem przeciwko prawom zwierząt protestowało około 3 tys. osób. W programie nie zabrakło odwołań do Boga i obowiązkowej wspólnej modlitwy. Lobbing trzyma się mocno. Ustawa nadal czeka na swoje pierwsze czytanie w Sejmie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Bardzo dobrze, że protestowali! tam było tysiące ludzi! Co wy byście zrobili gdy chciano wam odebrać pracę?

  2. Świetna reklama dla hodowców zwierząt futerkowych:) ja im gratuluję i ich popieram :) Robią dobrą robotę, można im tylko pozazdrościć.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

PE przyznaje pracownikom prawo do bycie offline. Niemiecki neoliberał zaniepokojony, straszy bezrobociem

Niemiecki ekonomista Gunther Schnabl krytycznie ocenia czwartkową decyzję Parlamentu Europ…