PiS nie tylko dąży do tego, by ostatecznie wyrugować z przestrzeni publicznej wszelkie nawiązania do lewicowości, walki o równość i sprawiedliwość społeczną. Zamierza również poważnie utrudnić – a właściwie zablokować – możliwość sprzeciwiania się takim decyzjom przez samorządy.

W ubiegłym miesiącu poznaliśmy zarządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie „niezdekomunizowanych” ulic w Warszawie, na mocy którego z centrum miasta ma zniknąć Aleja Armii Ludowej (nowym patronem będzie Lech Kaczyński), a z innych dzielnic m.in. ulica Dąbrowszczaków czy Związku Walki Młodych. Wczoraj głos zabrali także inni wojewodowie, wydając zarządzenia tyleż kuriozalne co jednoznaczne w wymowie. Prawicowi politycy, nie zwracając uwagi na organizowane w obu miastach protesty, skasowali ulice Dąbrowszczaków w Olsztynie i w Gdańsku. W drugim z miast ulicę antyfaszystowskich bojowników PiS oddaje Lechowi Kaczyńskiemu.

fot. Wikimedia Commons

Nazwy ma też zmienić kilkanaście ulic w Łodzi i tu również kierunek przemian jest oczywisty. Na planie miasta pojawi się Plac Lecha Kaczyńskiego, ulicę zastrzelonego w 1921 r. przez policję aktywisty komunistycznego Szymona Harnama zastąpi ulica fabrykanta Hermana Konstadta, zniknie upamiętnienie Zuli Pacanowskiej, sanitariuszki w gettcie łódzkim, która dobrowolnie poszła razem z pacjentami na śmierć – niestety, była również czołową działaczką PPS-Lewicy, co odbiera wszelkie inne zasługi. Miasto pozbywa się także ulicy Maksyma Gorkiego, za to (w innym miejscu) uczczony zostanie amerykański aktor John Wayne, gdyż, jak wytłumaczył wojewoda, dzięki swoim rolom w westernach uosabia on wartości cechujące mieszkańców Łodzi. Konkretnie „uczciwość, prawdomówność i taki kowbojski indywidualizm, ale zawsze chodzący w parze z odpowiedzialnością” (cytat z „Dziennikiem Łódzkim”).

Posłowie PiS zamierzają postarać się, by wymyślone przez nich zmiany przetrwały na dobre. We wniesionym jeszcze przed ogłoszeniem przez wojewodów całej serii „korekt” patronów projekcie zmiany ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego znajdziemy zapis, który – jak zresztą nie ukrywają pomysłodawcy – ma „zagwarantować stabilność nowych nazw” (czytaj: zablokować możliwość ich powtórnej zmiany przez samorządy). Konkretnie – w zmienionej ustawie ma znaleźć się punkt, na mocy którego samorząd, jaki zechce zmienić nazwę narzuconą przez wojewodę, będzie musiał najpierw uzyskać pozytywną opinię… tegoż wojewody oraz prezesa IPN.

W uzasadnieniu projektu znalazło się stwierdzenie, iż „nowo nadanym nazwom należy zapewnić szczególną ochronę” przed samorządami, które uchylając się od wcześniejszej dekomunizacji pokazały, że są do niej negatywnie nastawione. Innymi słowy – kto z niedostatecznym entuzjazmem przyłączył się do rugowania pamięci o lewicy, tego obecne władze do odpowiedniego zachowania przymuszą. Bo co do tego, w jakim kierunku będą szły ewentualne wypowiedzi IPN, nie można mieć najmniejszych wątpliwości. Wypada raczej szykować się na jeszcze więcej placów Lecha Kaczyńskiego i ulic Żołnierzy Niezłomnych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jedno mnie nie dziwi: zabezpieczenie przed zmianą. Bo oto fakty są takie: samorządy, które stawiają się wyżej niż ustawodawca (mimo że z definicji podlegają ustawie i nie mogą jej zmieniać), nie ukrywają że sprzeciwiają się władzy (wprowadzają anarchię, nie mylić z anarchizmem). W tej sytuacji silna władza by wysłała mundurowych po takich „samorządowców”. A ponieważ mamy władzę słabą, w białych rękawiczkach, to robi ona tylko uregulowanie ustawowe.
  Jakkolwiek niektóre zmiany są głupie, niemniej prawo jest prawem (dura lex sed lex), a wrzody na pupie muszą być tępione.

 2. Ulica Cebertowicza w Łodzi? No cóż, takie czasy, wiedza nie jest w cenie, głupota rządzi. Niech więc będzie „Ulica braku rozumu IPN”.

 3. W Gdańsku była ongiś ulica dobrego wujka Adolfa Hitlera. Może być i ulica kacza – jaki hilterek, takie ulice.

  1. W Gdyni jest rzeka Kacza. Tak się nazywa od zawsze. Zszokowany? Czujesz podstęp?

 4. gdy do władzy wróci lewica, będzie miała co robić… :) czy ktokolwiek traktuje te szaleństwa prawicowych oszołomów poważnie?

 5. sprawdza się to co wcześniej pisałem w ka zdym mieście gminie czy na wsi będzie pomnik posr…ej kaczki , po żytek że psy będą mogły się wyszcz..ć

  1. Dobry nic Kolega/Koleżanka raczył/a był/a sobie wybrać!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: związki zawodowe znowu w natarciu

Związki zawodowe przypomniały, że pomimo szalejącej pandemii COVID-19 związane z nią ogrom…