Site icon Portal informacyjny STRAJK

Jeszcze Żubry nie zginęły – happening Zielonych w stolicy

Dziś w Warszawie na „patelni” obok stacji metra Centrum działacze partii Zieloni zorganizowali happening sprzeciwiający się odstrzałowi żubrów w Puszczy Białowieskiej oraz dzików… w Warszawie.

Odstrzelonych ma zostać 35 białowieskich żubrów, fot. wikimedia commons

Zieloni przynieśli symbole tarcz strzelniczych z namalowanymi na nich sylwetkami żubrów, podziurawionych od kul. Pod spodem umieścili treść V przykazania z Dekalogu: „nie zabijaj”. Ma to być odpowiedź na decyzję podjętą w Ministerstwie Środowiska o odstrzeleniu 35 żubrów żyjących w Puszczy Białowieskiej.

– Decyzja formalnie dotyczy tylko zwierząt chorych lub cierpiących, ale przez niejasne klauzule daje swobodę w uśmiercaniu żubrów. Zgodnie z jej przepisami może nawet dojść do polowań pod pozorem uregulowania populacji. Na takie działania przeciw dzikim zwierzętom nie ma naszej zgody – powiedział Marek Kossakowski, przewodniczący stołecznego koła Zielonych.

Tak wyglądała pierwsza część happeningu. Druga przebiegła już znacznie bardziej formalnie – przedstawiciele ugrupowania udali się do ratusza, aby podpisać petycję w obronie warszawskich dzików. Ich obecność szczególnie utrudnia życie mieszkańcom Ursynowa. Władze miasta postanowiły dokonać odstrzału 80 dzików. Zieloni uważają, że absolutnie nie ma potrzeby podejmowania aż tak drastycznych działań.

„Oczekujemy od władz Warszawy wstrzymania decyzji o zabiciu dzików w sytuacji, gdy nie wyrządziły one krzywdy postronnym osobom. Spodziewamy się (…) publicznej debaty o obecności dzikich zwierząt w mieście i o działaniach, jakie należy podjąć, żeby ta obecność była korzystna i dla zwierząt, i dla człowieka” – piszą autorzy petycji. Podpisało ją już 1,7 tys. osób.

Zieloni powołują się na art. 22 Ustawy o ochronie zwierząt: „zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe, powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Ustawa dopuszcza możliwość ograniczania populacji wyłącznie „w przypadku gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka”.

[crp]
Exit mobile version