Pentagon poinformował, że terrorysta, znany m.in. z udziału w zarejestrowanych przez bojowników IS na wideo krwawych egzekucji zakładników, „na 99 proc.” zginął w ataku, który dziś w nocy przypuściło na niego lotnictwo USA.

wikimedia commons/StanTheMan87
wikimedia commons/StanTheMan87

Peter Cook, rzecznik Pentagonu, potwierdza fakt ataku lotniczego w pobliżu miasta Rakka na północy Syrii. Dzisiejszej nocy amerykański dron miał namierzyć i ostrzelać samochód, którym podróżował terrorysta. Informacje o jego prawdopodobnej śmierci na razie są nieoficjalne. – Jesteśmy w trakcie oceniania rezultatów operacji dokonanej tej nocy. Dalszych informacji udzielimy w odpowiednim czasie – stwierdził Cook.

Mohamed Emwazi, zwany Jihadi Johnem, to obywatel Wielkiej Brytanii, który został bojownikiem Państwa Islamskiego. Jest urodzonym w Kuwejcie synem imigrantów z Iraku. Od 1993 r. mieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie wyemigrował wraz z rodzicami. Pracował jako programista. Po powstaniu samozwańczego Państwa Islamskiego zmienił „zawód” – został naczelnym katem IS. To jego postać widać na kręconych przez dżihadystów filmikach, na których terroryści dekapitują w okrutny sposób zachodnich zakładników.

Jihadi John jest odpowiedzialny za ścięcie co najmniej 5 osób: wśród nich znajdowało się dwóch amerykańskich dziennikarzy:  Steven Sotloff i James Foley, dwóch Brytyjczyków: David Haines i Alan Henning, a także Japończyk Kenji Goto. Media powołują się na opinie byłych zakładników Emwaziego, którzy zgodnie określają go jako okrutnika i „krwiożerczego psychopatę”, który z upodobaniem miał dręczyć psychicznie przetrzymywanych zakładników, m.in. poprzez opowiadanie im ze szczegółami w jaki sposób zamierza ich stracić. Potwierdza to więziony na terenie Syrii w 2013 r. przez ponad 6 miesięcy hiszpański dziennikarz Javier Espinoza. Jihadi John był jedną z najbardziej rozpoznawalnych „twarzy” spośród terrorystów Państwa Islamskiego. Szybko został medialną gwiazdą mordów i przemocy.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…