To już oficjalne: Jolanta Brzeska honorową obywatelką Warszawy. Aktywistka walcząca o prawa lokatorów z reprywatyzowanych kamienic, która przypłaciła swoje zaangażowanie życiem, została uhonorowana 10 lat po śmierci.

Jolanta Brzeska została zamordowana w marcu 2011 r., a sprawców tego czynu nigdy nie wykryto. Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzono po dwóch latach, przy czym prokuratura sugerowała, że nie można wykluczyć wersji o samobójstwie kobiety. W 2016 r. na polecenie Zbigniewa Zbiory podjęto śledztwo na nowo. Dotąd nikt jednak nie usłyszał zarzutów.

Honorowe obywatelstwo się należało

Piotr Ciszewski, działacz Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, nie ma wątpliwości, że Jolanta Brzeska już dawno powinna zostać w ten sposób uhonorowana.

–  Organizacje lokatorskie wnioskowały o to już na początku roku, aby uczcić dziesiątą rocznicę śmierci działaczki, czyli 1 marca. Wówczas nie udało się ze względu na gierki PO. Teraz nadanie honorowego obywatelstwa powinno iść w parze z naprawieniem krzywd wynikających z grabieży budynków w ramach reprywatyzacji – mówi aktywista w rozmowie z Portalem Strajk.

Liberałowie do końca przeciw

Koalicja Obywatelska bardzo starała się nie dopuścić, by Jolanta Brzeska została uczczona choćby po śmierci. Gdy w połowie maja wniosek o przyznanie jej honorowego obywatelstwa złożyli z kolei radni PiS, głosami KO punkt ten zdjęto z porządku obrad. Kiedy został zgłoszony ponownie – radni KO doprowadzili do połączenia projektu uchwały w sprawie Brzeskiej z głosowaniem nad honorowym obywatelstwem dla… Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Chociaż radni PiS trafnie ocenili taki manewr jako kolejny przejaw gry politycznej, i tak zagłosowali za połączonymi kandydaturami. – Uważamy, że uhonorowanie Jolanty Brzeskiej to cel nadrzędny – stwierdził wiceprzewodniczący rady, Dariusz Figura z PiS.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, komentując na Facebooku decyzję radnych, przypomniała o śledztwie w sprawie zabójstwa Brzeskiej, które nie przyniosło żadnych konkretnych efektów.

Lokatorzy i Lewica niezmiennie domagają się powołania komisji śledczej, która wyjaśni okoliczności jej śmierci. Niech sprawiedliwości stanie się zadość! – wezwała działaczka Nowej Lewicy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …