Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i poseł Krzysztof Śmiszek złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Politycy Lewicy uważają, że „wicepremier przekroczył uprawnienia i namawiał do przemocy, co w naszej opinii stanowi naruszenie kodeksu karnego.”

„W wyniku „orędzia”, w którym namawia do walki z protestującymi, agresywne, uzbrojone bojówki w całym kraju napadały na bezbronnych protestujących. Używały pałek, noży i innych narzędzi – pobiły i raniły wiele osób.”- czytamy na profilu facebookowym ugrupowania „Wiosna Biedronia”.

Posłowie oskarżają Kaczyńskiego o popełnienie przestępstw z Kodeksu Karnego (Art. 18. KK § 1 i § 2)

„Odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.”

– Chcemy procesu. On jest odpowiedzialny za przemoc, która pojawiła się na ulicach podczas protestów. Takich sytuacji było wiele i w naszym odczuciu są to bezpośrednie konsekwencje podżegań Jarosława Kaczyńskiego. Robił to wielokrotnie, z sejmowej mównicy i w swoim orędziu, podczas publicznych przemówień. W zawiadomieniu do prokuratury podajemy przykłady jego słów. Chłopak pocięty nożem, ksiądz wychodzący z bronią z kościoła, to wszystko jest odpowiedzialność Jarosława Kaczyńskiego. Niech za to odpowie – komentuje dla Portalu Strajk posłanka Joanna Scheuring- Wielgus.

Prezes PiS w zeszłym tygodniu apelował do wszystkich członków i sympatyków o aktywną obronę polskich kościołów, tradycji i cywilizacji, zagrożonej w jego mniemaniu przez uczestniczki strajku kobiet. Całość orędzia przypominamy tutaj.

Już tego samego dnia po wygłoszeniu przemówienia przez prezesa PiS na ulicach doszło do eskalacji przemocy wobec osób manifestujących oburzenie wyrokiem TK w sprawie zakazu aborcji. Posłowie Scheuring- Wielgus i Śmiszek opisują przykłady w zawiadomieniu do prokuratury. Ataki, pobicia, używanie gazu, noża, strasznie bronią palną, agresja słowna- to konsekwencje działań Jarosława Kaczyńskiego, czytamy w zawiadomieniu.

Prokuratura nie podała terminu rozpatrzenia wniosku posłów Lewicy.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…