Zmiany klimatyczne doprowadzają do coraz bardziej widocznych efektów. We wtorek w Los Angeles termometry pokazywały 40 st Celsjusza. Tak ciepło w październiku nie było od początku prowadzenia pomiarów.

Sytuacja w Mieście Aniołów jest szczególnie dramatyczna, gdyż fala upałów zbiegła się z silnym sezonowym suchym wiatrem zwanym Santa Ana. W efekcie gaszenie licznych pożarów jest niezwykle trudne, strażacy mają problem z normalnym wykonywaniem pracy, co przyczynia się do zwielokrotnienia strat. – Porywy mogą osiągnąć 70 kilometrów na godzinę północnych i wschodnich i przechodzą w południowej Kalifornii – powiedział dla „LA Times” meteorolog Jake Sojda.

Upały trwają od początku października. Od tego czasu w pożarach zginęły 42 osoby. Oprócz Kalifornii z wysokimi temperaturami zmaga się jedenaście innych zachodnich stanów. Rekord odnotowany wczoraj w Los Angeles potwierdza, że globalne zmiany klimatyczne przybierają na sile w niepokojącym tempie.

Badacze z The Natural Resources Defense Council (NRDC) porównali dane, pozyskane ze stacji meteorologicznych w całym kraju w dwóch odstępach czasu: od 1961 do 1990 oraz od 2007 do 2016 roku. W 21 stanach zanotowano wzrost temperatury, jednak największe zmiany stwierdzono w Dystryktcie Kolumbii.

Według danych NRDC, W Stanach Zjednoczonych co roku około 65 000 osób trafia do szpitala w z powodu chorób związanych z wysoką temperaturą.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…