Środowiska katolickich integrystów w Kaliszu doznały nagłego wzmożenia w związku z planowanym przeprowadzeniem w tym mieście kolejnej imprezy z cyklu Marsz Równości.
Spiritus movens akcji protestu przeciw tej inicjatywie jest Agnieszka Skowrońska. Media nie wskazują na żadne jej afiliacje, nie jest jasne, z którym fundamentalistycznym stronnictwem jest związana. Wiadomo jednak, że jest – przynajmniej w chwili gdy publikowany jest niniejszy materiał – jedyną osobą udzielającą wypowiedzi mediom; określana jest, od RMF24 po Nasz Dziennik jako „jedna z inicjatorek sprzeciwu”.
– Złożyliśmy na biurko prezydenta Kalisza dokładnie 8 tysięcy 800 podpisów osób przeciwnych marszowi równości. Patrząc na te marsze w innych miastach, one zawsze uderzają w naszą tożsamość chrześcijańską i profanują znaki naszej wiary. Obserwatorzy takich marszów pobudzeni są do agresji, prowokacji i haseł, które obrażają katolików. To jest nasz głos sprzeciwu – chwali się Skowrońska; cytują ją niemal wszystkie media za Polską Agencją Prasową.
I Kaliski Marsz Równości został zapowiedziany na 22 września.
Do kaliskiego ratusza wnioski o organizację w tym samym czasie innych zgromadzeń złożyło aż 250 podmiotów.
– Wpłynęło 250 wniosków o rejestrację marszów nie tylko z Kalisza i powiatu, ale też z całej Polski. Ich autorami są osoby fizyczne i różnego rodzaju organizacje. Wnioskodawcy chcą 21 i 22 września zorganizować w różnych częściach Kalisza marsze na różnych ulicach i z różną ilością deklarowanych osób – co najmniej od 100 osób wzwyż – powiedział naczelnik wydziału spraw społecznych i mieszkaniowych Tomasz Rogoziński.
I Kaliski Marsz Równości zaplanowano na najbliższą niedzielę. Podobnie jak ponad 30 innych zgromadzeń.
Ekipo Wiedźmina, bój się kaliskich krzykaczy ?#marszrówności ❤️????? pic.twitter.com/aC2lxVL3GR
— Joanna (@jo_thescript) September 17, 2019
„Kalisz jest miastem dla wszystkich. Chcemy to powiedzieć głośno. Dlatego 22 września 2019 roku pójdziemy razem w I Kaliskim Marszu Równości. Lista dyskryminowanych jest długa: kobiety, uchodźcy i emigranci, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o innej orientacji seksualnej, innym kolorze skóry, innych poglądach religijnych niż katolicy. Wszystkich należy traktować równo, także Ciebie i dlatego przyjdź na Marsz, pokaż, że jesteś za równością, miłością, tolerancją. To są uniwersalne wartości. Dlatego szykujcie tęczowe flagi, banery, balony i brokat. Będzie głośno, będzie wesoło, będzie miłośnie. Zapraszamy!” – zachęcają na portalu społecznościowym Facebook organizatorzy marszu.