Zmartwychwstanie Trumpa po trzech dniach covidu nie pomogło mu na razie dogonić w sondażach 77-letniego Joe Bidena, kandydata Demokratów na prezydenta USA. Na mniej niż miesiąc przed wyborami prezydenckimi w amerykańskiej plutokracji, dystans między konkurentami wzrósł do 16 proc., co wskazywałoby, że przyszłą głową Stanów Zjednoczonych będzie Demokrata. Tak jednak nie musi być.

Trump ostentacyjnie zdjął maskę po wyjściu ze szpitala. twitter

Według sondażu SSRS, Biden zbiera 57 proc. intencji wyborczych, podczas gdy obecny prezydent tylko 41 proc., margines błędu to 3,6 proc. Jednak sondaże ogólnokrajowe w Stanach właściwie rzadko przewidują wynik wyborów, bo decyduje się on w kilku kluczowych stanach. W amerykańskiej plutokracji nie głosy wyborców decydują, gdyż wybory nie są bezpośrednie, a pośrednia reprezentatywność może być zmienna. W ostatnich wyborach większość ludzi w Ameryce głosowała na Clinton, lecz prezydentem został Trump.

Tym niemniej Trump może mieć powody do zaniepokojenia, bo w tematach, które są jego konikiem też sondażowo wygrywa Biden. Tak jest np. z gospodarką, czy walką z przestępczością – większość sondowanych uważa, że Biden lepiej by tym zarządzał niż Trump. Przewaga Bidena akcentuje się głównie wśród kobiet i młodzieży. Rzecznik prezydenta Hogan Gidley uznał, że badanie opinii instytutu SSRS jest „nieważne”. „Ten sam instytut przewidywał porażkę Donalda Trumpa przeciw Hillary Clinton w 2016 r.” – mówił Gidley.

Zresztą, jeśli brać pod uwagę średnią ze wszystkich sondaży, przewaga Bidena jest mniejsza, wynosi dziś ok. 9 proc. Sam Trump ogłosił, że jest „uodporniony na covid i na porażkę w wyborach”. Jego oficjalny biuletyn medyczny wskazuje, że nie ma on już żadnych symptomów choroby wywoływanej koronawirusem. „Czuję się świetnie!” – tweetował. Jego wezwanie „nie dajcie się zdominować wirusowi” wywołało krytykę niektórych lekarzy. Poranny tweet „Nadchodzi sezonowa grypa!” – też nie został przyjęty z entuzjazmem. Średnio rocznie ok. 100 tys. ludzi umiera na grypę w USA.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …