Lewica Razem i poseł Gdula chcą odebrać kardynałowi Dziwiszowi honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, złożyli w tej sprawie interwencję poselską. Kardynał miał tuszować afery pedofilskie w kościele. Posłowie czekają na odpowiedź rady miasta. Nie zasługuje na ten tytuł- mówi poseł Gdula.

„Po emisji reportażu „Don Stanislao” w TVN 24 apelujemy razem z posłem Maciejem Gdulą i Magdą Dropek do Prezydenta Jacka Majchrowskiego i krakowskich radnych o odebranie kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi honorowego obywatelstwa Krakowa. W reportażu opisano sześć spraw molestowania seksualnego dzieci, w tym afery z udziałem założyciela zakonu Legionistów Chrystusa Maciela Dellogado, kardynała Theodora McCarricka, księdza Jana Wodniaka, księdza Stefana D., biskupa Juliusza Paetza i księdza Michała M. Zgodnie z relacjami ofiar księży i dziennikarzy zajmujących się problematyką pedofilii w Kościele kardynał Dziwisz miał brać udział w tuszowaniu tych afer pedofilskich i przyjmował korzyści finansowe od zamieszanego w jedną z nich księdza.”- pisze Tomasz Leśniak, asystent posła Gduli na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Wniosek do prezydenta Majchrowskiego wpłynął 10 listopada, na odpowiedź miasto ma 2 tygodnie. Mimo dość oczywistych przesłanek do odebrania honorowego tytułu kardynałowi, radni Krakowa są podzielni w tej sprawie. Część broni Dziwisza, relatywizując jego postępowanie, i czeka na potwierdzenie zarzutów. Miasto ma 2 tygodnie na ustosunkowanie się do interpelacji poselskiej.

Odebranie honorowego obywatelstwa może się odbyć też na wniosek obywatelskiej uchwały mieszkańców Krakowa. „ Jeżeli odebranie Honorowego Obywatelstwa Kardynała Dziwisza będzie odbywało się w trybie uchylenia uchwały (co wydaje się być jedynym rozwiązaniem), to wtedy projekt takiej uchwały uchylającej nie musi składać Prezydent czy Rada Miasta. Wystarczą podpisy 300 mieszkańców Krakowa w trybie tzw. uchwały obywatelskiej. Nie jest to żadna nowość, takie uchwały były już procedowane. Wystarczy powołać komitet i zebrać 300 popisów wśród mieszkańców Krakowa. Osobiście jednak uważam, że jest na to za wcześnie” – radny Wantuch, z Prezydenckiego klubu Przyjazny Karków w rozmowie z Gazetą Krakowską. LINK

Falę oburzenia wokół osoby kardynała Dziwisza wywołał reportaż Marcina Gutowskiego „Don Stanislao, druga twarz kardynała Dziwisza”, gdzie zostaje poruszony temat pedofilii w kościele. Kardynał miał posiadać informacje na temat molestowania i nadużyć seksualnych i pomagać w zatuszowaniu tych historii.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…