77-letni, australijski kardynał został skazany na 6 lat pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne.

Pell i tak dostał dość łagodny wyrok: stawiano mu w sumie pięć zarzutów, a za każdy z nich groziło mu do 10 lat więzienia. Czyli w sumie groziło mu 50 lat pozbawienia wolności. A trafi za kratki tylko na 6. O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się najwcześniej po trzech latach i ośmiu miesiącach.

Wyrok dotyczył wykorzystywania seksualnego dwóch 13-letnich chórzystów w katedrze w Melbourne w 1996 roku. Pell molestował też inne dzieci. Ostatnia rozprawa, na której orzeczono o winie kardynała, odbyła się 11 grudnia, jednak sędzia zapisał specjalną klauzulę, na mocy której dopiero teraz opinia publiczna mogła być o tym fakcie poinformowana. Sąd oficjalnie ogłosił swoją decyzję 12 marca.

Wyrok nie jest prawomocny. Kardynał zapowiada apelację, ma być rozpatrzona w czerwcu.

– Twoje zachowanie było przepełnione piorunującą arogancją – sędzia Peter Kidd zwrócił się wprost do oskarżonego, wydając wyrok. Podkreślił, że były skarbnik Watykanu „dopuścił się bezwstydnego i przeprowadzonego siłą aktu seksualnego na dwóch ofiarach”.


Dwaj chórzyści twierdzili, że w 1996 roku kardynał nakrył ich w zakrystii na piciu mszalnego wina i tym faktem szantażował ich jeszcze przez długie miesiące, wymuszając usługi seksualne. Pell miał również molestować dzieci w katedrze św. Patryka. Jedna z ofiar dziś ma 35 lat, druga zmarła trzy lata temu – mężczyzna był uzależniony od heroiny.

Adwokat kardynała Pella Paul Galbally przekazał oświadczenie w imieniu skazanego. Napisano w nim, że kardynał „zawsze utrzymywał, że jest niewinny i nadal to czyni”. Wcześniej, nim gruchnęła wiadomość o procesie kardynała, papież Francieszk miał chwalić Pella za „szczerość oraz szybkie reakcje na doniesienia o molestowaniu nieletnich”.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Don Stanislao nietykalny. Prokuratura nie będzie niepokoić kardynała Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz nie poniesie odpowiedzialności prawnej za trwający latami proce…