Amnesty International oskarża FIFA i władze Kataru o obojętność wobec zatrważającego wykorzystywania pracowników, przede wszystkim migrantów, na budowach. Celowe zadłużanie pracowników plus konfiskowanie im paszportów całkowicie uniemożliwia im opuszczenie pracy.

Przybywający pracownicy nie wiedzą, że zostaną całkowicie pozbawieni pieniędzy i paszportów źródło: youtube
Przybywający pracownicy nie wiedzą, że zostaną całkowicie pozbawieni pieniędzy i paszportów i pracować 7 dni w tygodniu
źródło: youtube

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to dla firm budujących obiekty sportowe okazja do wzbogacenia się. Na ogół robią to kosztem pracowników. Taki proceder, w postaci skrajnej, ma właśnie miejsce na budowach obiektów sportowych w Katarze, który będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku. Zatrudnienia na budowach pracują za równowartość 2 złotych za godzinę, a pensji nie widzą przez rok.

Raport Amnesty International przygotowany na podstawie trzech wizyt w 2015 roku i wywiadów przeprowadzonych z pracownikami na budowach, w tym głównie migrantów, odsłania straszliwą prawdę. Powszechną praktyką na budowach jest wielomiesięczne opóźnianie głodowych wypłat oraz zmuszanie pracowników do mieszkania w nędznych kwaterach bez podstawowych wygód. Nierzadko firmy angażujące do pracy pobierają ogromne opłaty rekrutacyjne, co powoduje zadłużanie się pracowników już przy rozpoczęciu pracy. Zadłużanie pracowników plus konfiskowanie im paszportów to „recepta” na robienie z ludzi niewolników. Amnesty International stwierdziła też przypadki pracy przymusowej.

Obecnie na budowach pracuje około 4 tysięcy migrantów – w ciągu dwóch lat ich liczba zwiększy się do 36 tysięcy. Raport Amnesty International jest miażdżący dla FIFA, która, mimo informacji o łamaniu praw człowieka, nie wywierała dostatecznego wpływu na władze Kataru, aby eliminowały nadużycia na budowach.

– Wyzyskiwanie pracowników jest plamą na sumieniu świata futbolu. Dla graczy i fanów, stadion World Cup jest miejscem marzeń. Dla niektórych pracowników, z którymi rozmawialiśmy to żywy koszmar – mówi Salil Shetty, Dyrektor Generalny Amnesty International. – Pomimo 5 lat obietnic, FIFA nie udało się powstrzymać budowaniu mundialu na łamaniu praw człowieka – dodaje.

Katar dostał rok na skończenie z niewolniczą pracą imigrantów, albo stanie się obiektem dochodzenia ONZ. Ono z kolei może poskutkować tym, że kraj ten stanie się piątym, co do którego Międzynarodowa Organizacja Pracy podejmie działania prawne.

Okres jednego roku wydaje się być zbyt długim, zwłaszcza, że Amnesty International dała już takie ostrzeżenie rok temu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to dla firm budujących obiekty sportowe okazja do wzbogacenia się. Na ogół robią to kosztem pracowników” – Chryste Panie, co za odkrycie! Już wiadomo, do kogo powędruje przyszła Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Brawo!

    Tymi 2 złotymi na godzinę bym się nie przejmował, niegdyś któryś z urządów miejskich ruszył z przetargiem, w którym zwycięzcą miał zostać ten potencjalny pracownik, który zaproponuje dla siebie jak najmniejszą stawkę godzinową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Rząd w końcu zauważył problem, jakim jest lichwa i rolowanie kredytów. Projekt już wpłynął…