Ukraińscy nacjonaliści z Prawego Sektora zyskali błogosławieństwo Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Kijowskiego Patriarchatu w budowie państwa, w skład którego mają wejść wszystkie ziemie „etnograficznie ukraińskie”. Obie strony podpisały niespotykane we współczesnych demokracjach porozumienie o „współpracy i współdziałaniu” organizacji politycznej i duchownych.

pravyysektor.info/pravij-sektor-proviv-na-majdani-narodne-viche-get-bandu-zradnikiv.

Spadkobiercy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – znanych u nas jako „banderowcy” – czyli Prawy Sektor, Swoboda i Nacjonalny Korpus związany z pułkiem Azow, już w marcu podpisali umowę programową. Stanowi ona podstawę do stworzenia przez te formacje wspólnej platformy w wyborach do parlamentu w Kijowie, które mają się odbyć w 2019 roku. Teraz do koalicji narodowców dołączyła Cerkiew ukraińska.

Przewodniczący synodalnego zarządu duchowieństwa wojskowego UKP KP, metropolita czerkaski i czehryński Joan oraz reprezentujący Prawy Sektor szef centralnego sztabu tej organizacji Wasyl Łabajczuk podpisali umowę zakładającą współpracę i współdziałanie. Można w niej przeczytać, że „Strategicznymi kierunkami współpracy jest stworzenie Ukraińskiego Niepodległego Zjednoczonego Państwa oraz Jednego Miejscowego Kościoła w nim, a także propagowanie chrześcijańskich prawd wiary, sprzyjanie prawosławnej obrzędowości w społeczeństwie, wspólne przeciwstawianie się zgubnym materialistycznym i liberalnym wpływom, wspieranie zdrowego trybu życia ukraińskich dzieci i młodzieży, wpływanie na tworzenie godnego systemu oświaty na Ukrainie, przeciwdziałanie LGBT i obrona tradycyjnych rodzinnych wartości”.

Prawy Sektor poinformował o tym w specjalnym komunikacie. Podano w nim, że strony porozumienia gwarantują działalność na zasadach wzajemnej pomocy, wzajemnych interesów i orientacji na trwałą współpracę. Wyrażono nadzieję, że duchowni włączą się do współpracy i będą wstępować do „frontowych i tyłowych oddziałów Prawego Sektora w celu pełnienia posługi kapłańskiej”.

Cerkwi nie przeszkadzało, że w porozumieniu znalazło się sformułowanie o Ukraińskim Niepodległym Zjednoczonym Państwie (Ukrajinska Samostijna Soborna Derżawa, USSD). Ta nazwa we wszystkich dokumentach ukraińskich organizacji nacjonalistycznych oznacza państwo, w skład którego wchodzą wszystkie tereny „etnograficznie ukraińskie”. W tym należące do Polski Bieszczady, część Zamojszczyzny i okolice Przemyśla.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…