Site icon Portal informacyjny STRAJK

Klasa wojskowa w każdym powiecie. „Kształtowanie systemu wartości młodego człowieka”

fot. facebook.com/Antoni Macierewicz

„Dobrych zmian” w szkołach ciąg dalszy, tym razem przy udziale Ministerstwa Obrony Narodowej. Dziś Antoni Macierewicz podzielił się z opinią publiczną swoim nowym wielkim projektem.

Minister obrony zamierza doprowadzić do tego, by już w przyszłym roku szkolnym w każdym powiecie w Polsce była szkoła średnia, w której prowadzona jest klasa mundurowa. Dodajmy – certyfikowana klasa wojskowa, z programem szkoleniowym i wychowawczym zatwierdzonym centralnie. – To jest wielkie zadanie. Szkoły mundurowe pełnią w ogóle w całym systemie wychowawczym w Polsce, ale też w wojskowych systemie wychowawczym podstawową, fundamentalną rolę – perorował minister.

Na razie trwa program pilotażowy, w którym bierze udział 57 klas mundurowych z całej Polski (łącznie w kraju działa kilkaset). Wyciągnięte z niego wnioski zostaną wzięte pod uwagę przy tworzeniu ostatecznej wersji jednolitego programu, jednak jego podstawowe założenia już sformułowano. O tym, jaką wizję ma w tym zakresie MON opowiedział jednak „Rzeczypospolitej” wiceminister Michał Dworczyk, który wczoraj razem z Macierewiczem spotkał się z dyrektorami szkół, gdzie już działają klasy mundurowe i nauczającymi w nich pedagogami. – Mamy do czynienia z niewykorzystaniem potencjału, który jest znaczący. Jakość zajęć w już istniejących klasach wojskowych też w wielu przypadkach jest dyskusyjna – podkreślił Dworczyk.

Po zmianach uczniowie klasy mundurowej będą przez godzinę lub dwie w tygodniu uczyć się przedmiotów związanych ze szkoleniem wojskowym, a raz do roku jeździć na poligon. Na koniec nauki chętni wezmą udział w dwutygodniowym obozie, też na poligonie. – Po nim złoży przysięgę, dostanie przydział mobilizacyjny oraz zostanie przeniesiony do rezerwy – podkreślił Dworczyk.

Kluczowe jest jednak to, o czym mówił po spotkaniu z dyrektorami Antoni Macierewicz: klasy mundurowe mają nie tylko przekazywać określoną wiedzę i umiejętności, ale i „kształtować młodego człowieka w sensie psychologicznym, w sensie systemu wartości”. Czyli kolejny obszar krzewienia patriotyzmu w wersji PiS. Nie trzeba tłumaczyć, na czym ten patriotyzm polega.

Exit mobile version