Kościelny magnat z Torunia może liczyć na dobrą zniżkę. Zwłaszcza jak partnerem w interesie jest przyjazna mu władza. Imperium Tadeusza Rydzyka właśnie powiększyło się o kolejną atrakcyjną działkę.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk

O sprawie informuje „Polska The Times. Tym razem zakon redemptorystów wszedł w posiadanie terenu w centrum Torunia. Działka nie powala wielkością – to tylko 0,4 hektara, jednak z uwagi na atrakcyjne położenie jej wartość szacowana była na 381 tysięcy zł. Ojciec dyrektor mógł oczywiście liczyć  na cenę poniżej stawek rynkowych. Zgodnie z umową zapłacił za działkę jedynie 10 tys. zł. Wojewoda kujawsko-pomorski przekazał mu teren w wieczyste użytkowanie z 85-procentowym rabatem. Niewiele brakowało by Rydzyk wszedł w posiadanie gruntu z 99-procentową bonifikatą, o co wnioskował prezydent Torunia.

Jaki jest oficjalny powód takiej hojności władz? Ponoć redemptoryści chcą wybudować na działce obiekt, który ma służyć potrzebom lokalnej społeczności. Według „Polski The Times” ma to być „muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze”. Jakie tu muzeum? Tego nie wiadomo. Dlaczego zakon mógł liczyć na tak znaczny rabat? Władze tłumaczą, że „taka jest praktyka” przy robieniu interesów z kościołem. To już druga działka w tej samej lokalizacji przyznana redemptorystom. Sąsiedni teren został im przekazany z 60-procentową zniżką.
Działalność biznesowa Tadeusza Rydzyka może liczyć także na wsparcie ministerialne. Inwestycja geotermalna prowadzona przez zakonnika otrzymała aż 19,5 mln zł w ramach konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Wcześniej NFOŚ przekazało Geotermii 26,5 mln zł odszkodowania z powodu wycofania się przez Fundusz z wcześniejszych odwiertów. Fundacja Lux Veritatis, związana z Rydzykiem otrzymała natomiast 100 tys. za obsługę informacji multimedialnych podczas szczytu NATO.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wszechpolacy skazani za pobicie 62-latka. Kopali go kiedy leżał

Od 14 do 18 miesięcy ograniczenia wolności w postaci prac społecznych – takie wyroki…