Setki kobiet w Stambule wyszły na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnej odzieży.

www.flickr.com/photos/wm_archiv/alliecaulfield

Akcja skierowana było przeciwko wszelkim formom przymusu i żądaniom mężczyzn, by kobiety nosiły tradycyjne formy ubrań. Sobotni marsz odbył się pod hasłami „Nie dotykaj mojego wizerunku” i Nie poddamy się, nie będziemy milczeć, bać się. Zwyciężymy poprzez opór”. Kobiety niosły wieszaki z szortami dżinsowymi, które niektórzy tradycyjnie nastawieni Turcy uważają za nieprzyzwoite. Marsz rozpoczął się w dzielnicy Kadikoy, położonej w azjatyckiej części miasta.

Kobiety mówiły dziennikarzom, że są często obiektem napaści zarówno słownej, jak i fizycznej za ubiór jakoby nie odpowiadający tradycji, rozumianej oczywiście przez napastujących jako jedyna dopuszczalna.

W czerwcu br. Asena Melisa Saglam została zaatakowana w autobusie za to, że śmiała nosić szorty podczas muzułmańskiego święta Ramadan. Mężczyzna uderzył ja w twarz, przy biernej postawie kierowcy autobusu. Innym razem Canan Kaymakci została oskarżona publicznie przez mężczyznę w Stambule, o noszenie prowokacyjnych ubrań, a powinna „być ostrożna”, ponieważ „obraca się wśród ludzi. Aysegul Terzi w autobusie została kopnięta przez agresywnego mężczyznę, który krzyczał, że ci, którzy noszą szorty „powinni umrzeć”.

W proteście brali także udział przedstawiciele mniejszości seksualnych i środowisk LGBT, którym odmówiono zgody na ich demonstrację kilka tygodni temu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Kto to pisał??? Wydźwięk tytułu jest taki, jakby w Turcji nie tolerowano żadnych dżinsów, co to za głupie gadanie? I jeszcze ten dodatek, że zmuszane są do noszenia tradycyjnej odzieży xD Co to znaczy tradycyjna odzież według autora? Szarawary, klapki i koszula w kwiaty? Czador? Nikab? Biała koszula i spódnica? Akurat ten protest dotyczył SZORTÓW – autorze geniuszu. I to jest rzeczywisty problem, bo w normalnych krótkich spodenkach można wyjść tylko w mniej konserwatywnych dzielnicach, bo inaczej możesz poczuć na sobie wzrok zniesmaczonych ludzi. Niemniej dżinsy można nosić sobie jak się chce. Tak samo w konserwatywnych dzielnicach tym pożądanym ubraniem, np. w lecie są długie spodnie, choćby właśnie dżinsy i zwykła koszulka z krótkimi rękawami. ALE autorzy artykuły przecież wiedzą lepiej niż osoby tam mieszkające na co dzień.

 2. „Setki Niemek w Berlinie wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu .
  „Setki Francuzek w Paryżu wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu.
  „Setki Holenderek w Amsterdamie wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu.
  „Setki Szwedek w Malmo wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu.
  „Setki Dunek w Kopenhadze wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu.
  „Setki Belgijek w Brukseli wyszło na akcję protestu przeciwko zmuszaniu ich do noszenia tradycyjnego hidżabu.
  „W proteście w/w miastach brali także udział przedstawiciele mniejszości seksualnych i środowisk LGBT, którym odmówiono zgody na ich demonstrację kilka tygodni temu.
  „Setki……………………………………. przyzwyczajajta się pomalutku, nadchodzi takie cósik na bank.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protest w Poznaniu. Władze miasta obiecały, że nie będzie podwyżek i od 10 lat słowa dotrzymują

Jak wspominają pracownice żłobków, ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, w 2011 r…