Rosyjskie myśliwce wystrzeliły rakiety na pozycje rebeliantów w okolicach miasta Homs. To początek operacji Moskwy przeciwko Państwu Islamskiemu (Daisz). Sęk w tym, że zaatakowany region nie jest przez kontrolowany przez groźną organizację, lecz przez inne mniejsze grupy opozycyjne wobec reżimu Baszara Al-Asada.

Rosyjski myśliwiec SU-27 /wikipedia commons
Rosyjski myśliwiec SU-27 /wikipedia commons

W środę rano wyższa izba rosyjskiego parlamentu – Rada Narodowa dała zielone światło na użycie wojsk na terytorium Syrii. Już kilka godzin później z bazy w Latakii zostały poderwane pierwsze samoloty. Ich celem były pozycje wojsk rebelianckich w Talbisa, Al-Latamina i samym Homs. Bombardowanie nie zostało przeprowadzone z chirurgiczną precyzją. Wiadomo, że są ofiary wśród ludności cywilnej. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło 27 osób, w tym sześcioro dzieci, jednak tych liczb nie można traktować do końca poważnie, gdyż podające je instytucja jest sponsorowana przez Stany Zjednoczone, niechętne rosyjskiej obecności w Syrii. Tuż przed rozpoczęciem ataku Moskwa powiadomiła stronę amerykańską, aby samoloty „Koalicji Przeciwko Państwu Islamskiemu” unikały lotów w rejonie działań Rosjan.

Mimo iż cała operacja odbywa się pod hasłem walki z Państwem Islamskim, celem pierwszego uderzenia były tereny, które znajdują się pod kontrolą powiązanej z Al-Kaidą organizacji Front Al-Nusra i mniejszych grup rebelianckich, złożonych z niedobitków Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) Można mniemać, że w ten sposób Rosjanie chcą się rozprawić najpierw ze słabszymi przeciwnikami popieranego przez nich prezydenta Baszara Al-Asada. W kilku miejscach na północy Syrii bojownicy Al-Nusry prowadzą walki z Daisz wspólnie z FSA i kurdyjskimi oddziałami ludowej samoobrony (YPG/YPJ).

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające sceny z Homs po bombardowaniu. Trudno jednak przesądzać o jego autentyczności

https://youtube.com/watch?v=lQNhP6G0u7s%22+frameborder%3D%220%22+allowfullscreen%3E%3C

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dzisiaj wysłuchałem konferencji prasowej Ławrowa w UN i on wyraźnie powiedział, że lotnictowo FR zwalcza „ISSI” (albo jak to nazywa Stallman: PISSI-PSEDU ISLAMIST STATE IN SYRIA & IRAQ). Za to w TVN24 John McCain „płakał”, że rosyjskie uderzenia zniszczyły „siły” wyszkolone i wyposażone przez CIA a co on, McCain uznaje za klęskę Obamy. Place lizać. A gdzie mamy tego majstra Kerry’ego (sam w HAAREZT dokonał „coming out” mówiąc, że jest „półżydem” jakby idiota nie wiedział, że taka kategoria (półżyd) nie istnieje: jest się albo Żydem albo gojem. Nie ma nic „pośrodku”.
    WYRAŻAM UZNANIE dla ROSJAN.

    1. Najwyraźniej trzeba stworzyć taką „giełdę terrorystów” na której na bieżąco będą publikowane aktualne notowania poszczególnych ugrupowań terrorystycznych.

      Bo rzeczywiście można się pogubić, a przecież na pasku w telewizji może się przewijać że Al-Qaida o godz 10 jest na czerwono albo zielono i będzie wiadomo czy Koalicja dziś „walczy” czy „morduje”.

  2. bravo Rosjanie!!! a zachodnia i polska propaganda niech się zajmie rzeczywistymi zbrodniami uSSraela, a nie wydumanymi Moskwy

  3. Przecież Wowa wyraźnie stwierdził, że będzie walczył z terrorystami i wspierał Asada na jego prośbę. Skąd zaskoczenie? Miejmy tylko nadzieję, że poleci po kolei…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Facebook wraca do Australii. Rząd poszedł na ustępstwa

Facebook nie będzie już blokował publikacji z australijskich źródeł – dzięki temu, ż…