710 tys. zł dostanie toruńska szkoła założona przez przedsiębiorczego redemptorystę. Tym razem pieniędzmi sypnęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk
facebook.com/Tadeusz Rydzyk

Kwota ta jest rozłożona na transze, będzie wypłacana przez kolejne 3 lata. W całym kraju działają Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej (RODM), prowadzone przez zewnętrzne instytucje. Akurat w kujawsko-pomorskim wygrała szkoła zaprzyjaźnionego z PiS Ojca Dyrektora, którego przy obecnym rządzie najwyraźniej czekają teraz tłuste lata.

Wygrał konkurs, choć startowała w nim bardziej doświadczona – i tańsza – instytucja: Pomorska Fundacja Rozwoju, Kultury i Sztuki. Prowadziła ona już podobną do RODM działalność edukacyjną jako Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Zajmowała się tym, co teraz spadnie na barki Ojca Dyrektora: wydawaniem publikacji, organizowaniem debat oksfordzkich oraz wykładów i warsztatów dla szkół, seminariów, pośredniczeniem w szukaniu pracy bądź praktyk w sektorze dyplomacji. W poprzednich latach spokojnie fundacja uzyskiwała dotacje. Jej wymagania finansowe były mniejsze niż wymagania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Chciała 663,5 tys. zł, czyli prawie 50 tys. mniej do końca 2018 roku. Mimo to konkurs wygrał Rydzyk, a fundacja znalazła się na liście rezerwowej. Dobra zmiana?

Sytuacja przypomina nieco konkurs w MEN, do którego przystąpiło małżeństwo Elbanowskich – i wygrało. Mimo tego, że pierwszą „edycję” formalnie zwyciężył ktoś inny (konkurs anulowano i rozpisano nowy). Teraz również zwycięzcą „przypadkiem” okazał się podmiot sprzyjający politycznie rządzącym. Tymczasem ojciec Rydzyk podejmuje kolejne „dzieło” w Toruniu: po ukończeniu budowy niebotycznie drogiego sanktuarium, zakłada Bractwo św. Jana Pawła II w Toruniu. Celem inicjatywy ma być kultywowanie pamięci papieża Polaka. Od 10 czerwca można wstępować w jego szeregi. Ciekawe, ile wynosi wpisowe.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. tacy ludzie jak cwaniaczek rydzyk plujący na Dekalog powodują że ludzie odsuwają się od Kościoła

  2. Przepraszam, takie pytanko: czy na tym portalu znajdują sie też jakieś newsy, które nie były wcześniej publikowane na gazeta.pl?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…