Fundacja „Lux Veritatis” wygrała konkurs w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Dostanie najwyższe możliwe dofinansowanie od MSZ: 200 tys zł. Gdy doda się je do 26 mln zł, które fundacja Ojca Dyrektora dostała wcześniej w ramach ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, powstaje całkiem pokaźna danina.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk
facebook.com/Tadeusz Rydzyk

„W ramach konkursu »Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016« Ministerstwo Spraw Zagranicznych dofinansuje 36 projektów w łącznej wysokości 3 899 316,90 zł” – ogłosiło Ministerstwo pod wodzą Witolda Waszczykowskiego. Zwycięstwo należy do ojca Tadeusza Rydzyka i projektu jego fundacji – „By pamięć o nich trwała”.

Zasady przeprowadzania konkursu od początku wzbudzały liczne wątpliwości i kontrowersje. Najpierw termin składania projektów zmieniono z 4 na 31 grudnia 2015. Później zmieniono regulamin i w wymaganiach, jakie muszą spełniać uczestnicy, pojawiło się dodatkowe: „Promocja polskiego wkładu w rozwój cywilizacyjny i kulturowy Europy w aspekcie 1050. rocznicy Chrztu Polski i w kontekście Światowych Dni Młodzieży 2016, w tym zwłaszcza chrześcijańskiej tożsamości i ukształtowanego na przestrzeni wieków na tej podstawie systemu demokracji, wolności, solidarności i tolerancji”. Prócz tego dookreślono cel projektów: „budowanie pozytywnego obrazu historii Polski jako kraju, który wniósł własny, oryginalny wkład w dzieje Europy, dzięki silnej tożsamości i propagowaniu cywilizacji łacińskiej, opartej na chrześcijańskich wartościach”.

–  Mam nadzieję, że wróciliśmy do normalności i do sytuacji, w której nie krytykujemy od razu danych osób czy instytucji, nawet jeśli mogą dobrze zrealizować swoje cele. Nieważne, czy chodzi o fundację ojca Tadeusza Rydzyka czy np. Jerzego Owsiaka – skomentował sprawę poseł PiS Andrzej Jaworski. –  (Tadeusz Rydzyk – przyp. WK) To wspaniały człowiek, uczciwy, ciepły w kontaktach. Niektórzy dziennikarze sejmowi, którzy mieli okazję niedawno go poznać, gwałtownie zmieniają zdanie na jego temat.

Opozycja mówi o „prywatnym folwarku” i spłacaniu politycznych długów Jarosława Kaczyńskiego z pieniędzy publicznych”. Najwyraźniej poprzednicy nie docenili fundacji, która dopiero teraz rozwinęła skrzydła i może wykazać się na polu biznesowym, PR-owym, prozdrowotnym.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Naród Polski chciał zaczerpnąć świeżego oddechu po ciemnych 8-latach rządu PO/PSL, a dostał w zamian klimat z mrocznych czasów głębokiego PRL-u.
    Do refleksji!
    Pozdro.

  2. Nawet się tego komentować nie chce taka to podłość, ale wyborcy sami są sobie winni trzeba było wybrać korwina albo innego ekscentryka byłoby śmieszniej

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kilkuset górników protestuje pod ziemią. Chcą sprawiedliwej transformacji dla Śląska i Zagłębia

Już 400 górników bierze udział w podziemnym proteście przeciwko zamykaniu kopalń. Górnicy …