Do tragedii doszło u wybrzeży Libii – kuter z ludźmi przewrócił się pod naporem fal. Jak poinformowała krajowa marynarka wojenna, z 126 osób, które wyruszyły przeładowaną łodzią w kierunku Europy, udało się uratować zaledwie 20.

2016 rok pochłonął najwięcej ofiar od początku tzw. kryzysu migracyjnego/flickr.com/Irish Defence Forces
2016 rok pochłonął najwięcej ofiar od początku tzw. kryzysu migracyjnego/flickr.com/Irish Defence Forces

W tym tygodniu ONZ ogłosił, że w 2016 roku Morze Śródziemne pochłonęło najwięcej ofiar w historii, mimo że przeprawiających się osób jest trzykrotnie mniej. Jedna na 88 osób, wyruszających w podróż tonie albo ginie bez wieści. Od stycznia do chwili obecnej mowa o ponad 3800 osobach. Do kolejnej takiej tragedii doszło u wybrzeży Libii – jak mówi generał Ayoub Qassem z libijskiej marynarki wojennej, ze 126 osób, które wypłynęły w czwartek z Garabulli, udało się uratować zaledwie 20. Pozostałych nie udało się odnaleźć – jednak szanse na to, że ktokolwiek przeżył, są minimalne.

Tragedie te są bezpośrednio związane z umową, podpisaną pomiędzy Unią Europejską a Turcją na początku roku. W jej wyniku najkrótsza, a zatem najbezpieczniejsza trasa do Europy została zamknięta, a zdesperowani ludzie próbują dostać się na Stary Kontynent, płynąc z Libii do Włoch drogą kilkaset razy dłuższą. Raport ONZ na temat radykalnego wzrostu śmiertelności przypada niemal dokładnie w trzecią rocznicę spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów europejskich po jednej z pierwszych tak dużych tragedii ludzkich na Lampeduzie, włoskiej wyspie wysuniętej najbardziej na południe – możni Europy doszli wówczas do wniosku, że śmierć setek migrantów to dramatyczny sygnał ostrzegawczy, który musi skłonić Unię do podjęcia natychmiastowych działań w celu ratowania migrantów. Efekty widzimy dzisiaj.

Premier Włoch Mattteo Renzi zapowiedział, że zawetuje przeznaczanie jakichkolwiek środków do krajów Unii, które nie będą chciały przyjąć uchodźców z Grecji i Włoch – co ciekawe, nie zainteresowało to władz choćby Polski, które kategorycznie odmawiają jakiejkolwiek pomocy ofiarom wojny i terroru. Co więcej, północni sąsiedzi Włoch wzmocnili swoje granice, uniemożliwiając przybyszom podróż do innych krajów europejskich. – Włochy nie przeżyją następnego takiego roku – mówi Renzi.

Tymczasem grupy ratunkowe na wodach pomiędzy Libią a Włochami niemal codziennie odkrywają kolejne ciała – zaledwie wczoraj na dnie łodzi ze 139 uchodźcami znaleziono 25 ciał kobiet i mężczyzn, którzy udusili się wyziewami z silnika spalinowego.

– Działania ekip ratowniczych stają się wyścigiem przed podwodny cmentarz, a nasze ekipy są przytłoczone skalą kryzysu, wynikającego z prowadzenia bardzo konkretnej polityki przez Europę. Jesteśmy bezsilni, nie możemy powstrzymać umierania – mówi Stefano Argenziano z jednostki Lekarzy bez Granic, zajmującej się ratownictwem na Morzu Śródziemnym. – Ile jeszcze trupów musimy znaleźć, ile tragedii musi się wydarzyć, żeby liderzy krajów europejskich zrozumieli, że pomylili priorytety, ich polityka odstraszania nie działa i trzeba umożliwić ludziom podróż drogą bezpieczniejszą niż morze? – pyta. Jego organizacja od kwietnia uratowała 17 tys. ludzi.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Strajk potrafi tylko szczuć i udawać humanitaryzm na cudzy koszt.

  Niemcy przyjęły tylko w jednym 2015 roku prawie 900 tys. imigrantów spoza Europy. To ponad czterokrotnie więcej niż ich możliwości. Stąd kłopoty i narastające niezadowolenie społeczne.

  A co Wy zrobiliście, drogi Strajku?
  Moralizowaliście i pouczaliście innych? I niech to oni ponoszą ciężary?

  Możecie się wykazać. Wyjedźcie do tej Afryki i tam na miejscu pomagajcie tym, którym tak współczujecie. Albo chociaż wysyłajcie pieniądze do Niemiec. Rządowi Bawarii i tutejszym gminom przyda się każdy grosz. Bo w przeciwieństwie do Was oni naprawdę tym przybyszom dają schronienie, jedzenie i ubranie. A to kosztuje.

  Nie udawajcie naiwnych, tylko sięgnijcie do swoich kieszeni. Czy ktoś Wam broni?
  Tyle warta ta wasza moralność – na cudzy rachunek.

 2. Czy władze Polski rzeczywiście odmawiają jakiejkolwiek pomocy. Wątpię, czy deklaracje o pomocy dla uchodźców będących w Libanie są odmową jakiejkolwiek pomocy?. Czy naprawdę Państwo redaktorzy uważają, iż właściwym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie każdego chętnego emigranta z Aftyki do Niemiec czy Szwecji i to rozwiąże problem.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chiny ostrzegają przed upadkiem zachodnich giełd. Nadchodzi załamanie gospodarek?

Chiński gigant dołączył do tych zachodnich ekonomistów, którzy ostrzegają przed wielkim kr…