W sobotę na północ od libijskiego Trypolisu przewrócił się ponton z ponad 150 osobami na pokładzie. Dla 25 z nich próba przedostania się na terytorium Unii Europejskiej zakończyła się tragicznie. Wszystko wskazuje na to, że 2018 roku, podobnie jak trzy poprzednie, będzie rokiem dramatu na wodach Morza Śródziemnego.

Morze Śródziemne w kolejny roku zbiera straszne żniwo / wikipedia commos

O zdarzeniu poinformowała włoska straż przybrzeżna i niemiecka organizacja charytatywna Sea Watch. Ponton nie był zupełnie przystosowany do podróży na pełnym morzu, a szczególnie z tyloma pasażerami na pokładzie. Mocny podmuch wiatru sprawił, że większość z nich znalazła się w wodzie.

Jak informuje hiszpańska organizacja pozarządowa Proactiva Open Arm do katastrofy doszło 40 mil morskich od wybrzeży Libii. W akcji ratunkowej uczestniczyła włoska straż przybrzeżna, która potwierdziła, że z tonącej łodzi udało się uratować 84 osoby i odnaleźć ciała ośmiu ofiar. Trwają poszukiwania pozostałych zaginionych.

Uciekinierzy próbowali się przedostać do Włoch. Ten kierunek jest najpopularniejszym wśród ludzi uciekających przed głodem, wojną i terrorem. Obecnie większość migrantów wybiera podróż z Libii na Sycylię bądź Lampedusę. Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Turcją, która w zamian za polityczne korzyści i miliardy euro zobowiązała się zatrzymywać uchodźców na swoim terytorium, zablokowany został szlak bałkański, przez który w 2015 roku przedostało się na Stary Kontynent najwięcej migrantów. W tej sytuacji główną drogą przerzutową stał się akwen morski pomiędzy Sycylią a Libią. Włochy, które w 2015 roku przyjęły ok. 110 tys. uchodźców, co stanowi najwyższą liczbę po Grecji, w bieżącym roku są najczęstszym kierunkiem, jaki obierają ludzie uciekający z Bliskiego Wschodu i Afryki przed wojną, terrorem i głodem. Według przewidywań organizacji badających tendencje migracyjne, na Półwysep Apeniński dotrze w 2016 roku co najmniej dwa razy więcej osób niż w roku ubiegłym.

W piątek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podała, że w 2017 r. do Europy z Afryki Północnej dotarło drogą morską 171 635 migrantów i uchodźców, czyli o 53 proc. mniej niż w 2016 r.

W 2017 r. podczas przeprawy przez Morze Śródziemne – według wstępnych danych IOM – zginęło 3 116 osób.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. Jakby ktoś bliski tobie utonął tego dnia to byś inaczej śpiewał

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…