Kolejne, ostrzeżenie o grożącej nam katastrofie gatunkowej potwierdzają entomolodzy z Niemiec i eksperci z Australii.

Prace biologów z Towarzystwa Entomologicznego w Krefeld, polegająca na obserwacji od 30 lat owadów wzdłuż części Renu (w regionie przy granicy z Holandią), mają kluczowe znaczenie dla metabadań prowadzonych na całym świecie, w szczególności przez uczonych Francisco Sanchez-Bayo i Kris Wyckhuys z australijskich uniwersytetów w Sydney i Queensland. Badania te pozwoliły na zebranie dowodów masowego wymierania owadów, największego od czasu wyginięcia dinozaurów. Skutki tego mogą okazać się katastrofalne dla ekosystemów i ludzkości.

Populacja owadów na planecie wydaje się nieskończona. Dość powiedzieć, że na każdego człowieka przypada około 250 milionów owadów. Jednak i w tym obszarze działalność człowieka może okazać się zgubna.

Otóż od 1994 roku, czyli początku obserwacji w Krefeld, ogólna biomasa owadów zmniejszyła się o 76 proc. Badacze wskazują, że zmniejszająca bioróżnorodność w Europie Zachodniej wywołana jest działalnością człowieka.

„Musimy zrozumieć, że przyroda Europy Zachodniej kurczy się , a pola uprawne szkodzą owadom – tam nie ma pokarmu, a jedynie trucizny. Z kolei rezerwaty przyrody staja się coraz bardziej izolowane, a owady nie są w stanie migrować tam, ze względu na zbyt wielkie odległości. Najbardziej boimy się przekroczyć punkt, za którym nie będziemy mogli powrócić do stanu poprzedniego” – powiedział holenderski uczony Hans de Kroon, który omawiał wyniki prac niemieckich kolegów dla wyjaśnienia nagłego spadku populacji ptaków w tym regionie.

Proces wymierania owadów potwierdzony jest od Kostaryki po południową Francję.

„Wniosek jest jasny – jeśli nie zmienimy sposobów produkcji żywności, owady jako całość pójdą ścieżką wyginięcia w ciągu kilku dziesięcioleci” – napisali przywołani na początku australijscy uczeni.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Dodałbym, że nie tylko owady wymierają, ale coraz częściej ludzie, zwłaszcza rdzenna ludność Europy oraz coraz większej ilości regionów w Azji Wschodniej (zwłaszcza Japonia)

  wkrótce diabelskie połączenie dobrobytu, nad-konsumpcji, harówy i bezrobocia zlikwiduje niektóre podtypy i rasy ludzkie

 2. „pola uprawne szkodzą owadom – tam nie ma pokarmu, a jedynie trucizny” Jeśli tak, to po co owady tak masowo by przylatywały i objadały pola uprawne? Seryjni samobójcy?

  Jeśli owady podzielają los dinozaurów (wątpliwa teza), to znaczy że przyczyna nie tkwi w człowieku, ale w naturze. No chyba że obecnie obowiązującą teorią ma być, że to człowiek wyniszczył dinozaury???

  1. No tak! Przecież według oficjalnej rządowej wersji to właśnie człowiek ciskał kamieniami w dinozarły i dlatego one wyginęły.

  2. nikt: od kiedy Kopaczowa jest w rządzie? ona bryluje w parlamencie europejskim.

 3. A we Wolsce owadów coraz więcej, szczególnie kleszczów i komarzyc. Tak podaje reżimowy telewizor.
  A że pszczoły giną? Zapylaniem zajmą się kaczki i muchy.

  1. w Polsce liczba rodzin pszczelich rośnie – tak twierdzą związki pszczelarskie. inną sprawą jest ich marna kondycja. waroza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…