Nie ucichły jeszcze echa ostatnich napięć na linii USA-Rosja w sprawie Syrii, a już dochodzi do kolejnych incydentów w basenie Morza Śródziemnego. Amerykański okręt wojenny USS Mason został – jak twierdzi Reuters – zaatakowany pociskami wystrzelonymi z terytorium Jemenu opanowanego przez szyickich rebeliantów.

050208-N-5345W-016 Persian Gulf (Feb. 8, 2005) Ð The guided missile destroyer USS Mason (DDG 87) underway in the Persian Gulf. Mason is conducting operations in the Persian Gulf as a part of Destroyer Squadron Two Six (DESRON 26) and the USS Harry S. Truman (CVN 75) Carrier Strike Group (CSG). The Truman CSG and CVW-3 are on a regularly scheduled deployment in support of the Global War on Terrorism. U.S. Navy photo by Photographer's Mate Airman Kristopher Wilson (RELEASED)
USS Mason – amerykański niszczyciel rakietowy / Źródło: wikimedia commons

Według Reutersa wczorajszy incydent ma być już drugim z kolei. Wcześniej ten sam niszczyciel ostrzelany został w minioną niedzielę. Tym razem sprawa ma być poważniejsza, gdyż załoga odpowiedziała ogniem. Nie oddano wprawdzie strzałów w kierunku jakiegoś obiektu; nie było celu. Były to tzw. salwy ostrzegawcze.

– Każdy, kto podejmuje działania przeciwko operującym na wodach międzynarodowych okrętom marynarki wojennej USA, kto do nich strzela, czyni to na własne ryzyko – tak sprawę skomentował rzecznik Pentagonu, komandor Jeff Davis cytowany przez portal TVN24.

Jednocześnie Reuters cytuje wielu anonimowych rozmówców, którzy wyrażają przekonanie, iż to szyiccy rebelianci Huti są odpowiedzialni za te ataki. Tak wskazywać ma prowadzone przez stronę amerykańską dochodzenie. Jednocześnie jemeńscy szyici kategorycznie zaprzeczają tym oskarżeniom.

Sytuacja wydaje się co najmniej niejednoznaczna. Nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego Huti mieliby prowokować uderzenie odwetowe czy choćby jakiejś retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych. Dość, że te ostatnie wspierają tradycyjnie reżim w Rijadzie, którego lotnictwo wojskowe topi od miesięcy Jemen we krwi, właśnie z powodu wspieranej przez Iran rebelii. Nie można więc wykluczyć wariantu prowokacji, która ma okazać się usprawiedliwieniem dla dalszego nakręcania wojennej spirali i towarzyszącej jej paranoi w większości mediów głównego nurtu na całym świecie. W kogo lub w co trafią następne amerykańskie salwy?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. USA manipulowała też przed atakiem na IRAK i AFGANISTAN. „A to się zwykle tak zaczyna” od incydentów. Chiny zapewne poprą Rosję z wiadomych względów. Kompradorscy politycy wciągnęli społeczeństwo polskie w wojnę imperialistyczną na Ukrainie. Staliśmy się kasjerem rządu w Kijowie. Hodujemy sobie żmiję na własnej piersi! Ps. Wojna atomowa z punktu widzenia się nie opłaca, pomyślcie o tych wszystkich bogaczach, musieliby zamknąć się w bunkrach na dziesiątki lat i odmówić sobie ćpania, chlania, orgii i wielu innych rzeczy w prywatnych willach na Bahama czy innych rajach podatkowych. Ale mogę się mylić, jestem tylko zwykłym człowiekiem.
    Do refleksji!

  2. operacja ,,false flag” jest wysoce prawdopodobna, była bowiem wielokrotnie przez biały dom stosowana…
    A skutki tą drogą osiągano zbliżone do zamierzonych.
    Czyli – mają w tym dużą praktykę.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …