Niskie płace, brak podwyżek przez lata, lekceważenie ze strony zarządu – taka sytuacja pracowników kościerskiej placówki sprawiła, że nastroje wśród załogi są obecnie bardzo bojowe. Zadecydowali, że w ich zakładzie odbędzie się strajk.

Szpital w Kościerzynie / wikipedia commons
Szpital w Kościerzynie / wikipedia commons

Spór pomiędzy pracownikami Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, a zarządem lecznicy trwa od wiosny bieżącego roku. Główną osią konfliktu jest żądanie wzrostu wynagrodzeń. Reprezentujący załogę związek zawodowy podkreśla, że w ostatnich latach płace nie były podwyższane nawet o stopień inflacyjny. Przyczynia się to, nie tylko do ogólnego niezadowolenia wśród pracowników, ale również do odpływu najlepszych specjalistów.

Nie udało się jednak związkowcom dojśc do porozumienia z dyrekcją. W związku z tym w szpitalu odbyło się referendum. Jego wynik nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Aż 90 proc. załogi opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji strajkowej. Głosowanie jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział 60 proc. zatrudnionych. Pracownicy dali zatem wyraźny sygnał, że oczekują zaostrzenia protestu.

– Chcieliśmy wiedzieć, czy mamy poparcie załogi – mówi Arkadiusz Błaszczyk ze Związku Zawodowego Lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. – Zarząd województwa zrobił wiele, aby ten szpital istniał. Pracownicy mają jednak poczucie krzywdy. Odpływ kadry jest dużym problemem. To właśnie sprawia, że jest dużo więcej pracy za te same pieniądze. W 2008 roku otrzymaliśmy jedyną podwyżkę, którą zresztą również musieliśmy wywalczyć. Chcemy 300 zł brutto do podstawy wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Uważam, że to i tak nie jest dużo – tłumaczy związkowiec.

Robert Zaborowski z Komisji Zakładowej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego podkreśla natomiast, że akcja strajkowa zostanie przeprowadzona w taki sposób aby nie ucierpieli pacjenci. Na najbliższym spotkaniu związkowcy zadecydują o terminie strajku, a także podejmą decyzję, czy zostanie on poprzedzony protestacyjną akcją ostrzegawczą.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trzeci dzień strajku głodowego pod Sejmem. „Odmawiamy jedzenia przez czas nieokreślony”

31 sierpnia pod Sejmem rozpoczął się strajk głodowy. Aktywiści trzeci dzień odmawiają jedz…