– Aktywa Wielkopolskiej SKOK nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań – orzekła Komisja Nadzoru Finansowego i zawiesiła działalność Kasy. A na dodatek wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości. Problem z odzyskaniem pieniędzy może mieć 90 tys. osób.

fot. pixabay.com/kropekk_pl

Jeszcze w listopadzie Kasa Krajowa SKOK odmówiła udzielenia wielkopolskiej „córce” pomocy. KNF wszczęła wówczas postępowanie administracyjne szukając możliwości przejęcia SKOK-u przez inną spółdzielczą kasę lub kogoś, kto ją uratuje, wspierając finansowo.

Nic z tego nie wyszło, więc w styczniu KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK. Nie znaleziono też banków chętnych do jej ratowania.

– Wyczerpane zostały zatem możliwe do zastosowania przez KNF formy restrukturyzacji Wielkopolskiej SKOK – napisała w oświadczeniu Komisja. – W związku z głęboką niewypłacalnością […] i brakiem zgody banków na przejęcie wielkopolskiej SKOK, jedynym rozwiązaniem wynikającym z przepisów prawa jest zawieszenie działalności tej kasy i wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Po tej decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ma 7 dni na wypłacanie środków zbankrutowanej SKOK. Gwarantowane są depozyty równowartości 100 tys. euro.

Dotąd KNF wprowadziła zarząd komisaryczny w 19 flagowych przedsięwzięciach finansowych PiS. W sześciu SKOK-ach zarząd taki wciąż działa, w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a sześć zostało przejętych przez banki. We wszystkich przypadkach na wypłatę środków zmarnotrawionych przez zarządy SKOK-ów zapłacili klienci innych banków. Czyli wszyscy obywatele. Na BFG składają się bowiem wszystkie instytucje bankowe, oczywiście kosztem klientów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Biadolenie, że na BFG składają się klienci innych banków przypomina trochę rozpaczanie liberałów, że dokładają do zasiłków dla bezrobotnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…