Tym razem sytuacja jest nieco mniej drastyczna niż w badaniu przeprowadzonym w drugiej połowie czerwca, gdzie partia Kaczyńskiego zdobyła oszałamiające 47 proc. Wciąż jest jednak bardzo źle. Wyraźnie widać zupełny brak alternatywy.

Najnowszy sondaż, którego wyniki zostały opublikowane dzisiaj (2 lipca) został zamówiony przez „Dziennik Gazetę Prawną”, radio RMF FM i portal Dziennik.pl.

Prawo i Sprawiedliwość jednoznacznie i bezapelacyjnie wiedzie prym. Blisko 42,5 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż gdyby wybory odbyły się w chwili prowadzenia badania oddałoby swój głos na stronnictwo Kaczyńskiego. Wiecznie niedozjedczona opozycja, gdyby skonsolidowała PO, .Nowoczesną oraz PSL, może liczyć jedynie na 28,5 proc.

Ten wariant jest dla partii opozycyjnych bardziej optymistyczny i zakłada, że wystartują na wspólnej koalicyjnej liście. Wówczas, jak wskazuje opracowanie statystyczne, odebrałyby głosy m.in. Kukiz`15, które to ugrupowanie uzyskałoby wynik poniżej progu wyborczego.

Gdyby jednak Platforma Obywatelska zdecydowała się wystartować samodzielnie, do czego zdaje się przymierzać, partia Grzegorza Schetyny, jako główna siła antyrządowa może liczyć na niecałe 20 proc. głosów. Wówczas jednak niższy jest także wynik PiS. Przy takim wariancie obecnie rządzący liczyć mogą na poparcie na poziomie 40,3 proc.

Stosunkowo pozytywnym  elementem w tym scenariuszu jest fakt, iż gdyby wynik wyborczy rzeczywiście odzwierciedlił zadeklarowane przez respondentów sympatie, do Sejmu dostałyby się także Wiosna Biedronia i Sojusz Lewicy Demokratycznej; uzyskałyby odpowiednio: 6,3 proc i 5,4 proc. Są to ugrupowania, które można podejrzewać o choćby trochę bardziej postępową linię niż ta Platformy Obywatelskiej i PiS. Smutkiem jednak napawa fakt, iż przy takiej konfiguracji w parlamencie znaleźliby się znów przedstawiciele Kukiz `15 – także 5,4 proc.

KORWiN, PSL i .Nowoczesna nie przekroczyłyby wymaganego progu 5 proc.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie przez firmę IBRIS, w dniach 28-29 czerwca na grupie 1100 osób – przed ogłoszeniem przez Wiosnę rozmów z Platformą Obywatelską o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nikt wam nie fa tyle, co kaczka wam naobiecuje. I ciemny naród to kupuje, bo nie chce myśleć o dzieciach i wnukach, które będą musiały płacić kacze długi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Krok bliżej do otwartego konfliktu między Ukrainą a Rosją?

Armia Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) otrzymała pozwolenie na otwieranie ognia jako pie…