Do Nikaragui dotarł z Kuby kolejny transport szczepionek Soberana 02, mający zapewnić dawki potrzebne do prowadzonej tam kampanii szczepień dzieci – poinformował odpowiedzialny za ich produkcję Instytut Szczepień im. C. J. Finlaya.

W komunikacie Instytutu podkreślono, że na Kubie, dzięki masowym szczepieniom dzieci w wieku 2 – 18 lat, odnotowano już znaczne zmniejszenie się liczby zachorowań na COVID-19 w tej grupie wiekowej. Niedawno śladem karaibskiej wyspy postanowiła iść Nikaragua. Wraz z piątkowym transportem, dotarło tam już 1 200 000 dawek kubańskich szczepionek Soberana 02 oraz powstałej w Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii Abdali.

Obie wakcyny zostały zatwierdzone do użycia przez nikaraguańskie Ministerstwa Zdrowia. W ten sposób środkowoamerykański kraj dołączył do innych, takich jak Iran, Wenezuela i Wietnam, które już wykorzystują szczepionki opracowane przez kubańskie ośrodki badawcze do walki z pandemią COVID-19.

Umowa między oboma krajami przewiduje, że w ostatnim kwartale 2021 roku zostanie dostarczone do Nikaragui łącznie siedem milionów kubańskich szczepionek. ,,Jest [umowa – przyp. red.] kolejnym przykładem braterstwa między obydwoma narodami, współpracy od dziesięcioleci, której dopełnieniem jest wzajemna wymiana” – powiedział Juan Carlos Hernández, ambasador Kuby w Nikaragui.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…