To ostatni rok, kiedy myśliwi będą mogli sobie „postrzelać” dla sportu – całkowity zakaz wejdzie od początku 2020.
Trybunał orzekł, że polowania są sprzeczne z zapisami obowiązującej konstytucji o ochronie środowiska naturalnego i populacjach zwierząt. Ponadto nie jest to część kultury kolumbijskiej, która powinna znajdować się pod szczególną ochroną państwa. Zamiast myśliwych, sąd konstytucyjny postanowił otoczyć nią zwierzęta. Co ciekawe, o zbadanie zgodności z konstytucją w tym zakresie wystąpiło tamtejsze Ministerstwo Środowiska.
Sędzia Antonio José Lizarazo stwierdził, że pozwani, czyli Kolumbijska Federacja Strzelania i Rekreacyjnego Łowiectwa naruszają przepisy konstytucji i że ich wolność światopoglądowa w zakresie wybieranej rozrywki nie chroni ich w wystarczającym stopniu. Myśliwym nie udało się obronić nawet prawa do polowań na terenach prywatnych, na czym bardzo im zależało.
„It is not constitutionally allowable to kill or mistreat animals for the sole purpose of recreation,” magistrate Antonio Jose Lizarazo told a news conference explaining the sentence.” WE AGREE!https://t.co/YK0sog7vPT
— Grouci (@GrouciDjamila) 23 lutego 2019
Calling on Irish Govt to ban Sport Hunting now, just as Columbia just did! https://t.co/XbEj9pIZOA @PETAUK @banbloodsports @InesKostic @Jane_C_Smith @CazzieR68 #stopfoxhunting
— PartyForAnimalWelfare (@AnimalWelfareIE) 24 lutego 2019
„Zabijanie zwierząt lub znęcanie się nad nimi jedynie w celach rekreacyjnych nie jest zgodne z konstytucją” – brzmiało uzasadnienie sądu. Było ono zaskoczeniem dla opinii publicznej – od ubiegłego roku dokonał się zwrot w myśleniu składu sędziowskiego. W 2018 uchylili zakaz walk byków oraz kogutów, który właśnie uznano, w przeciwieństwie do myślistwa – za sport narodowy.
Kolumbia jest drugim krajem Ameryki Łacińskiej, w którym zakazano sportowych polowań. Pierwszym była Kostaryka. Orzeczenie może okazać się precedensowe: organizacje broniące praw zwierząt w Irlandii już rozważają skierowanie podobnego zapytania do swojego trybunału.