Delegaci komisji weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) rozpoczęli dwudniową wizytę w Warszawie. Ma ona wydać opinię na temat zmian w prawie, zmieniających zasady funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Z przedstawicielami komisji spotkał się już Andrzej Duda. Przedstawił im uzasadnienie podpisania nowelizacji ustawy o TK. 

Spotkanie PAD z przewodniczącym komisji weneckiej w Pałacu Prezydenckim. fot. Twitter.com/ Kancelaria Prezydenta
Spotkanie PAD z przewodniczącym komisji weneckiej w Pałacu Prezydenckim. fot. Twitter.com/ Kancelaria Prezydenta

Komisja wenecka zrzesza przedstawicieli 60 państw. Działa od 1990 jako organ doradczy Komisji Europejskiej. Składa się z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów państw członkowskich UE, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Z jej przewodniczącym spotkał się dziś prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie delegaci odbyli równoległe spotkanie w Sądzie Najwyższym. Wzięli w nim udział szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie komisji – Schnutz Rudolf Duerr (Austria) oraz dwóch członków komisji: Christoph Grabenwarter (Austria) i Jean-Claude Scholsem (Belgia). Rozmawiali z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, szefami Izby Karnej oraz Cywilnej SN i przedstawicielem ministerstwa sprawiedliwości. Dziś mają odwiedzić także Sejm i Senat, gdzie czeka ich rozmowa z marszałkami i urzędnikami prezydenckimi, natomiast jutro będą rozmawiać m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, sędziami TK, a także z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które nalegały na wizytację. Wśród nich są Naczelna Rada Adwokacka i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Wizyta zakończy się jutro. Ma zostać uwieńczona wiążącą opinią, do której będzie musiała odnieść się Komisja Europejska i zastosować ewentualne represje.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…