Rzeźba przedstawiająca dziewczynkę z rodziny uchodźczej pojawiła się na warszawskiej ulicy we wtorek. Twórca instalacji tłumaczył, że jego dzieło jest hołdem złożonym cierpieniu i heroizmowi najmłodszych uciekinierek z krajów ogarniętych wojną i terrorem. Niestety, pomnik nie przetrwał nawet doby.

To była piękna inicjatywa. Pomnik pojawił się we wtorek na chodniku przy Pasażu Wiecha. Przedstawiał małą dziewczynkę z pięścią odciśniętą na twarzy. –  Z miękkiego materiału stworzyłem popiersie małej dziewczynki, które następnie uderzyłem pięścią. Materiał zastygł razem ze śladem. Ma to pokazywać, że ślady wojny i agresji zostaną z syryjskimi dziećmi na zawsze. Utwardzone przez ludzką znieczulicę. Mam nadzieję, że taki symbol w centrum miasta skłoni do myślenia tych, którzy mówią „nie” dla wpuszczania do Polski dzieci-uchodźców – mówił twórca instalacji Marek Sułek w rozmowie z Wirtualną Polską. – W Syrii dzieją się rzeczy przerażające, ale jeszcze straszniejsze wydaje mi się podejście do tej wojny i ich ofiar. Ludzie zdają sobie sprawę, że giną dzieci, ale kwitują to wzruszeniem ramion, bo to nie są ich dzieci – dodał artysta.

Mieszkańcy Warszawy nie zdążyli się jednak zapoznać z figurą. Mała uchodźczyni zniknęła w ciągu kilku godzin od odsłonięcia. Dlaczego? Świadkowie zdarzenia, z którymi rozmawiał portal Strajk.eu mówią, że już podczas prezentacji w okolicy błąkało się kilku młodych mężczyzn, z nieufnością spoglądających na rzeźbę. – Jeden z nich miał na sobie koszulkę Legii Warszawa. Było ich co najmniej czterech. Spluwali na chodnik i mówili głośno, że „rozpierdolić trzeba” – mówi osoba obecna na odsłonięciu. Chuligani, najpewniej patriotycznie usposobieni, ostatecznie dopięli swego. Inny świadek, cytowany przez portal Warszawa w Pigułce, wspomina, że Mała uchodźczyni została przewrócona już pół godziny po zakończeniu premierowych uroczystości.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. a mnie sie podobal dziewczynka z bajki anonimowa ale jednak podobna do zabawki lalki – bezosobowa ale dla kazdej dziewczynki symbolizujaca utrate dziecinstwa okrucienstwo doroslych ludzi a byc moze mezczyzn

 2. pomnik pod względem formy – szkaradny .Może nie chodzi o uchodczynię a o jej karykaturę ?

  1. Gust każdy ma swoj. Nie wiem dlaczego uważasz, że akurat do Twojego powinniśmy się wszyscy dopasować.

 3. Widziałem zdjęcie
  Sam bym nigdy nie zgadł, że to mała uchodźczyni.
  No cóż…
  Nie za każdym aktem wandalizmu stoi ksenofobia.

  1. Za tym stoi, inaczej okropne pomniki L. Kaczyńskiego i paskudna rzeźba Jezusa ze Świebodzina też by zniknęły.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Protest w Poznaniu. Władze miasta obiecały, że nie będzie podwyżek i od 10 lat słowa dotrzymują

Jak wspominają pracownice żłobków, ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny, w 2011 r…