Jak podaje CBOS, największym zaufaniem wśród Polaków cieszą się organizacje charytatywne, Kościół i służby mundurowe. Najmniejszym – związki zawodowe i partie polityczne.

Facebook.com/WOŚP
Facebook.com/WOŚP

Z przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej wynika, że Polacy nie bardzo wierzą w zmianę na poziomie politycznym. Instytucje, które mogłyby ja przeprowadzić, czyli partie polityczne, Sejm i Senat, związki zawodowe, a nawet media, cieszą się bardzo niskim zaufaniem. Obywatele ukochali za to organizacje charytatywne – na pierwszych miejscach w rankingu znajdują się kolejno Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (ufa jej 85 proc. badanych), Caritas (83 proc.) i Polski Czerwony Krzyż (79 proc.).

Społeczeństwo wierzy też w siłę munduru. Sympatią i zaufaniem cieszy się wojsko (deklaruje to 79 proc. ankietowanych), harcerstwo (73 proc.) i policja (65 proc.). Polacy wysoko cenią też Kościół katolicki (ufa mu 70 proc.), wyraźnie odcinając się od jakichkolwiek innych niż dominujące wyznań (zaufanie wobec nich wyraziło zaledwie 29 proc.).

Jeśli chodzi o instytucje państwowe, to poza służbami siłowymi umiarkowanym zaufaniem społeczeństwo darzy też władze lokalne (64 proc.), Rzecznika Praw Obywatelskich (63 proc.), IPN (62 proc.) i urzędników administracji publicznej (50 proc.). Fatalny wynik odnotowały sądy (45 proc.), a przede wszystkich – władza na poziomie krajowym. Rządowi wierzy 38 proc. ankietowanych, Sejm i Senat zdobył zaledwie 30 proc., a partie polityczne najniższy wynik ze wszystkich badanych podmiotów, ufa im tylko 1/5 respondentów.

Nieco wyżej plasują się organizacje międzynarodowe, do których Polska należy. Bardziej niż wybieranym przez siebie przedstawicielom Polacy ufają NATO (62 proc.), ONZ (57 proc.) i Unii Europejskiej (56 proc.).

Trudno powiedzieć, na jakiej podstawie społeczeństwo wyrabia sobie opinię na powyższe tematy – czwarta władza wypada bowiem w rankingu bardzo słabo, przy czym telewizja (budząca zaufanie 38 proc. badanych) nieco lepiej niż prasa (30 proc.); radio ani media internetowe w ogóle nie znalazły się w zestawieniu.

Nie pytano też o małe ani średnie przedsiębiorstwa, tym dużym ufa jedyne 37 proc. ankietowanych. Najsmutniejszy jest bardzo niski wynik związków zawodowych, wynikający zapewne w dużej mierze z jednego z najniższych w Europie stopnia uzwiązkowienia – zaledwie 26 proc. badanych zadeklarowało zaufanie wobec organizacji pracowniczych.

Sondaż przeprowadzono na próbie 1063 osób w dniach 7-14 stycznia.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ciekawy sondaż, niejaki owsik j. z zebranych od Polaków pieniędzy na dzieci i starców bierze dla siebie i swojego biura 10% czyli z 50mln ma na czysto 5 Melonów , i jak widzę reklamę że w Domu starców trzeba wymienić wannę która kosztuje ok 300 zł to mnie krew zalewa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

“Rozbity Hezbollah” i Iran kontratakują

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, media głównego nurtu oraz popularne kanały informacyjne d…