Z raportu InfluenceMap opublikowanego przez „Guardiana” wynika, że aż 200 mln dolarów rocznie na lobbing wydaje 5 największych koncernów paliwowych – wśród nich są m.in. Chevron, BP i ExxonMobil. Promują korzyści ze zwiększania wydobycia paliw kopalnych.

Jak donoszą media, w przededniu wyborów prezydenckich w USA koncerny wydały 2 miliony dolarów na reklamy Facebooka i Instagrama, które pokazywały paliwa kopalne jako energię przyszłości. Inna kampania – sukces BP, ale także Chevrona, który ją wspierał – spowodowała zatrzymanie wprowadzenia podatku od emisji dwutlenku węgla w stanie Waszyngton. BP wydało milion dolarów na samą promocję na Facebooku.

ExxonMobil, Shell, Chevron, BP i Total wydają około 195 mln dolarów rocznie na lobbing – wynika z raportu. Jego twórcy są zdania, że firmy naftowe wprowadzają w błąd opinię publiczną, ponieważ jednocześnie sugerują, że popierają działania sprzyjające poprawie klimatu, tymczasem wykładają tak wielkie sumy na przeciwdziałanie im.

Koncerny naftowe mają również problem z rosnącą – zwłaszcza w Stanach – popularnością samochodów elektrycznych. Stacje benzynowe powoli wypychane są na peryferia dużych miast i nikną w oczach.

Od raportu Edwarda Collinsa odcięły się Shell i Chevron, twierdząc, iż jednoznacznie popierają paryskie porozumienie klimatyczne i starają się wyjść naprzeciw potrzebom klienta a jednocześnie pogodzić to z troską o środowisko. Tymczasem raport oczernia je w oczach opinii publicznej. „Nie mamy za co przepraszać” – stwierdzili przedstawiciele koncernów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zaś producenci OZE, zwłaszcza lobbujący za dotacjami i będący anty węglowym lobby z pewnością działają z troski o matkę Ziemię. Im przez myśl nie przeszłoby działanie w swoim interesie. Wszystko pro publico bono.

    Prawda jest taka,że ani jedno zamożne państwo nie zrezygnuje z paliw kopalnych wbrew alarmistycznym nawoływaniom ”niezależnych ekologów”

  2. Przecież to nie shell czy BP namawiają polski rząd do rezygnacji z energetyki węglowej… To jacyś ,,zieloni”.
    Czyżby powodem owego zabarwienia był…. kolor banknotów???
    To by wiele wyjaśniało.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet używa nazistowskiego symbolu? Posłanka Lewicy wyśmiewa ignorancję: to znak Armii Krajowej

Kolejny fake news prawicy pokazuje skalę dezinformacji i manipulacji w wykonaniu polityków…