Szkodliwa nowelizacja ustawy o IPN nie tylko pociągnęła za sobą szereg kuriozalnych wystąpień polskich polityków, nie tylko wywołała kryzys w stosunkach z Izraelem – ale jeszcze do tego „uruchomiła” ukraińskich nacjonalistów.

Ustawa o IPN przewiduje karę grzywny bądź pozbawienia wolności do trzech lat za negowanie zbrodni popełnionych na ludności Kresów przez ukraińskich nacjonalistów bądź formacje kolaborujące z niemieckimi nazistami. Według ukraińskich narodowców te zapisy „upokarzają ich narodową godność” i „doprowadzi do ścigania z powodu wyznawania ideologii banderyzmu”.

Pod polskimi placówkami dyplomatycznymi swoje pikiety zapowiedziała partia Swoboda. Demonstracje mają odbyć się dziś, 5 lutego w Kijowie, Odessie, Lwowie, Łucku, Charkowie i Winnicy. Wielbiciele Stepana Bandery maja zebrać się pod ambasadą i polskimi konsulatami o 14.00.

Z pewnością nacjonalistów zmobilizowała wypowiedź Wołydymira Wiatrowycza, który ogłosił „koniec dialogu z Warszawą” – Polska wprowadza polityczny dyktat, co przypomina czasy komunistyczne, gdy politycy decydowali jak, mają być interpretowane wydarzenia historyczne. Bez wątpienia ustawa ta zaszkodzi polsko-ukraińskim relacjom i kończy dialog pomiędzy polskimi i ukraińskimi historykami – powiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami szef UIPN. – Nie zgodzimy się na to, by działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii z góry była oceniana jako działalność przestępcza. Były sytuacje, gdy możemy mówić o przestępstwach, ale nie możemy przekładać tego na całą formację.

Również ukraińskie MSZ kilka dni temu oskarżyło Warszawę o „upolitycznianie tragicznych stronic wspólnej historii”. „„Ukraina nie przyjmuje języka zakazów i ograniczeń, ale jest i będzie gotowa do obiektywnego dialogu na zasadach partnerskich” – napisał na Twitterze Pawło Klimkin, szef ukraińskiej dyplomacji. Nawet Petro Poroszenko stwierdził, iż jest całą sytuacją „zmartwiony”, a wicepremier Pawło Rozenko wprost stwierdził, iż ustawa „może zagrażać Ukraińcom przebywającym w Polsce”.

Nowela nadal czeka na podpis na biurku Andrzeja Dudy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie bardzo wiem jaki dialog ma na myśli Wiatrowycz. Dotychczas wyglądał on tak, że Polska ma siedzieć cicho w sprawie czczenia UPA i Banderyzmu, także w Polsce…. bo Rosja

  2. Polska sie otrzasa z brudu i szkalowan ,brawo i jeszcze raz brawo.
    Nie dla czolgania sie przed bandytami i oszczercami

  3. Faszyści i nacjonaliści wszystkich krajów rzucają się do gardeł – np Polska, Izrael, Ukraina. Gdyby było więcej lewicowych rządów i internacjonalizmu, świat byłby racjonalniejszy i spokojniejszy

  4. Internacjonalna Żulia rzuciła się na moją ojczyznę Polskę! Ale pamiętajcie „tanie dranie”, „Kij ma dwa końce”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …