Przewozy Regionalne odwołały większość pociągów InterREGIO. Przyszłość pozostałych, dotowanych z budżetu państwa oraz marszałka województwa łódzkiego stoi pod znakiem zapytania.
Z początkiem września największy kolejowy przewoźnik w Polsce zlikwidował pociągi InterREGIO, które spółka prowadziła na własnym rachunku ekonomicznym – nie były dotowane. Przewozy Regionalne swoją decyzję uzasadniały wprowadzaniem w życie programu restrukturyzacji firmy. Pogłoski o możliwej likwidacji tanich pociągów, przedostawały się do opinii publicznej od pół roku. Nieśmiało decyzję tę zapowiadał prezes Przewozów Tomasz Pasikowski o czym informowaliśmy w kwietniu.
Oficjalny komunikat o likwidacji pociągów InterREGIO spółka opublikowała 31 lipca br. Niestety decyzja była ostateczna, a petycje i protesty rozgoryczonych pasażerów nie odniosły skutku. Likwidacja InterREGIO uderzyła przede wszystkim w niepełnosprawnych i nauczycieli, którzy teraz skazani są na podróżowanie droższymi pociągami innego przewoźnika – PKP Intercity. Pasażerowie, których do tej pory stać było wyłącznie na podróżowanie InterREGIO będą musieli zrezygnować z usług kolei.
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy i likwidacja połączeń InterREGIO stawia również pod znakiem zapytania sens istnienia Przewozów Regionalych jako przewoźnika kolejowego świadczącego swoje usługi na obszarze całego kraju. Podróżni bowiem stracili możliwość przemieszczania się po Polsce koleją na jednym bilecie, nie płacąc za przejazd każdym pociągiem z osobna. Pracownicy Przewozów Regionalnych obawiają się fali zwolnień związanych z likwidacją InterREGIO oraz planowanym ograniczeniem pracy przewozowej spółki. Czy restrukturyzacja Przewozów Regionalnych to powolne wygaszanie firmy, okaże się w ciągu najbliższych miesięcy.
Los pozostałych pociągów InterREGIO łączących Łódź z Warszawą oraz Grodno z Małkinią i Ełkiem stoi pod coraz większym znakiem zapytania. W zeszłym tygodniu Łódzka Kolej Aglomeracyjna podjęła starania aby pociągi zakupione z funduszy europejskich mogły wjechać na linię do Skierniewic. Jeśli tak się stanie najprawdopodobniej Przewozy Regionalne przestaną obsługiwać wszystkie pociągi w relacji Łódź – Skierniewice, także InterREGIO jadące dalej do Warszawy. Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie zdecydowało co zrobi z dwiema parami InterREGIO łączącymi Grodno z Małkinią i Ełkiem. Połączenia te zostały uruchomione na czas remontu linii do Białegostoku i wyłączenia ruchu pociągów na jej trzydziestokilometrowym odcinku na terenie województwa Mazowieckiego.
[crp]