Zachód zlikwiduje „konkurencję kosztem pracowników”. W Paryżu dziewięć państw europejskich postanowiło położyć kres naruszaniu zasad konkurencji i dążyć do jednolitego stosowania europejskich przepisów socjalnych. Chodzi o skończenie z tzw. dumpingiem socjalnym w transporcie samochodowym.

/ wikipedia commons

Przedstawiciele Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Danii, Włoch, Luksemburga, Norwegii i Szwecji podpisali w tej sprawie wspólne oświadczenie zawierające plan działania.

Rządy dostrzegły, że sektor transportu „jest ofiarą nieuczciwej konkurencji”, dochodzi tam do oszustw oraz omijania reguł UE dotyczących rynku wewnętrznego i prawa pracy. Chodzi oczywiście o płacące kierowcom minimalne stawki, firmy transportowe z Europy Wschodniej.

W obradach nie brała udziału żadna delegacja z naszej części Unii Europejskiej, dlatego niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt, zapewniał, że inicjatywa dziewięciu krajów „nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek”.

– Chcemy osiągnąć jasność w Europie, chcemy zaostrzyć kontrole i doprowadzić do wymiany danych między naszymi krajami – powiedział.

Dobrindt dowodził, że chodzi o uzmysłowienie Komisji Europejskiej, że potrzebna jest „wspólna interpretacja praw socjalnych”.

– Gdybyśmy nie zrobili tego teraz, prowadziłoby to do wyizolowanych rozwiązań, tzn. że znów byłoby więcej standardów narodowych, co nie pomogłoby to ani nam, ani Wschodnim Europejczykom – ostrzegł.

– W rozmowach z kierowcami samochodów ciężarowych ze wszystkich krajów europejskich ciągle słyszę o wielkich problemach z czasem za kierownicą i czasem wypoczynku, o niewypłacaniu wynagrodzeń i czasem trwających cale tygodnie wyjazdach bez powrotu do domu – powiedział Ismail Ertug rzecznik socjaldemokratów ds. polityki transportowej w Parlamencie Europejskim .

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sondaże z ostatnich dni: PiS na górze, Lewica poza Sejmem?

Ostatnie dni to wysyp sondaży zamawianych przez różne portale i media. Są niewielkie różni…