Site icon Portal informacyjny STRAJK

Kontrowersyjna święta: Matka Teresa z Kalkuty

Mother Teresa of Calcutta at a pro-life meeting on July 13, 1986 in Bonn, Germany

Dla zwolenników – „Święta z Rynsztoków”. Przeciwnicy oskarżali ją o szerzenie kultu cierpienia i polityczny oportunizm. W piątek papież Franciszek ogłosił, że Kościół uznał drugi uczyniony przez Matkę Teresę cud, co utorowało drogę do uczynienia jej świętą.

Matka Teresa, założycielka zgromadzenia Misjonarek Miłosierdzia pomagającego w ponad 120 krajach „najbiedniejszym z biednych”: chorym na AIDS, trąd, malarię, ofiarom klęsk żywiołowych, w 1979 roku została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

W 2003 roku, przyśpieszając procedury kościelne, Jana Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Uzasadnieniem był fakt uleczenia raka u Hinduski Monici Besra modlącej się do świętego obrazka. Jednak dr Ranjan Mustafi opiekujący się chorą stwierdził, że nigdy nie miała ona raka, chorowała na zwykłą gruźlicę. Obecnie potwierdzeniem świętości Matki Teresy ma być jej pośmiertne uleczenie w 2008 roku Brazylijczyka cierpiącego na rozległego raka mózgu.

Działalność Matki Teresy spotykała się z licznymi zarzutami ze strony środowisk lekarskich i lewicy. Matka Teresa uważała, że cierpienie jest darem Boga i „pocałunkiem Chrystusa”, zakazywała więc używania w swoich hospicjach silnych środków przeciwbólowych. Chorym nie stawiano niezbędnych diagnoz, nie korzystano z podstawowych zdobyczy medycyny.

Każdy kompromis był dla niej dobry, jeśli służył pozyskiwaniu funduszy. W 1981 roku w czasie wizyty na Haiti rządzonym przez krwawego i skorumpowanego dyktatora „Baby Doc” Duvaliera, Matka Teresa chwaliła rzekome oddanie tyrana biednym, pozyskując od niego pieniądze. W 1991 roku ubiegając się o prawo do działalności w Albanii złożyła kwiaty na grobie Envera Hodży. Odmówiła też zwrotu pieniędzy przekazanych jej przez oszusta finansowego Charlesa Keatinga, skazanego na 10 lat więzienia za defraudacje setek milionów dolarów należących do drobnych ciułaczy.

Nie kryła swych konserwatywnych przekonań politycznych, chwaląc Ronalda Reagana i Margaret Thatcher za ich walkę z aborcją. W swej mowie noblowskiej twierdziła, że aborcja jest zagrożeniem dla pokoju: „Ponieważ jeśli matka zabija swoje dziecko, co powstrzyma nas przed samobójstwem lub przed zabijaniem siebie nawzajem?” O tym, że praca misjonarska była dla niej nierozłącznie związana z pomocą biednym świadczy też fakt, iż kazała swym siostrom chrzcić umierających, nieświadomych tego mieszkańców indyjskich hospicjów.

Kanonizacja Matki Teresy to ukłon papieża Franciszka w stronę kościelnych konserwatystów.

Exit mobile version