Sąd konstytucyjny nakazał uregulować przepisy aborcyjne do końca 2020 roku. Uznał, że ustawa z 1953 r. zakazująca przerywania ciąży oraz zapisy o odpowiedzialności karnej lekarzy – są niekonstytucyjne i muszą szybko zostać zmienione.

Obecne przepisy obowiązywać mają jeszcze do końca przyszłego roku. Zgodnie z nimi kobieta, która nielegalnie dopuści się przerwania ciąży, poniesie karę do roku pozbawienia wolności i zapłaci grzywnę w wysokości około 1,7 tys. dolarów. Lekarz, który pomoże jej pozbyć się niechcianej ciąży, może trafić do więzienia na dłużej – maksymalnie na dwa lata, traci też automatycznie prawo do wykonywania zawodu na 7 lat.

Ustawa obowiązująca w Korei Południowej jest podobna do polskiej – kobieta może przerwać ciążę do 24. tygodnia, jeśli jest ona wynikiem gwałtu, w przypadku nieodwracalnej choroby płodu lub zagrożenia życia matki.
Sądy w ostatnim czasie w praktyce odstępowały od karania Koreanek: w 2016 ścigano tylko 24 kobiety, w 2017 – 7.

To właśnie w 2017 jedna z lekarek złożyła do tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego wniosek o pochylenie się nad obowiązującymi od 66 lat restrykcyjnymi przepisami. Lekarka ta oskarżona jest łącznie o pomoc w usunięciu ciąży 69 kobietom. Siedmiu na dziewięciu sędziów konstytucyjnych stwierdziło, że prawo musi zostać zmienione. W 2012 już raz tamtejszy TK orzekał w tej sprawie, jednak wówczas podtrzymał zakaz aborcji. Najnowsze orzeczenie anuluje skutki poprzedniego.

„Obecne prawo ogranicza wolny wybór ciężarnej kobiety, co stoi w sprzeczności z zasadą, że naruszanie praw osobistych powinno być ograniczone do minimum” – uznał skład sędziowski.

Podkreślono, że do tej pory większą wagę przykładano do dobrostanu płodu, zamiast kobiety. Jednak zmieniająca się postawa koreańskiego społeczeństwa wymusiła zmianę prawa. W ostatniej ankiecie Gallupa 45 proc. respondentów zgodziło się, że aborcja jest zabójstwem, w porównaniu do 53 proc. w roku 2016 i 78 proc. w roku 1994. W innej ankiecie z ubiegłego tygodnia tylko 30 proc. opowiedziało się za utrzymaniem zakazu aborcji.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -Wczoraj na śpiąco ja nie zdążyłem już tego dopisać -chociaż tak chciałem -ale mnie senność morzyła tak bardzo -Japonki nie dlatego mają mniej dzieci ze ich nie chcą -tylko JAPONKI są delikatniejsze od Koreanek w swojej budowie -KOREANKI z tą ich budową miednicy kości łonowej -je TONANTZIN tak wymyśliła i je stworzyła do tak łatwego chodzenia w ciąży -do tak łatwego rodzenia dzieci !! -JAPONKI jak widać bardziej się boją -ale cesarką upraszczać to można !, chociaż tych ” NILÓW tak życiodajnych niosących ŻYCIE ” albo jak niżej tam widać ” GANGES ” -ich też zbyt wielu na podbrzuszu mogą się wstydzić we własnym domu -ale dlaczego ?? -ale dlaczego ?? -JAPOŃCZYKOW też 40 -50 Milionów kiedyś w TEJ NOWEJ BOGATEJ ROSJI -ich:- JAPOŃCZYKÓW i JAPONEK -ich się w NIEJ zmieści bez problemu !! -Że aż do naszych Polskich Miast i niemieckich sięgną tak samo jak KOREANKI, KOREAŃCZYCY -wtedy tak pięknie i tak radośnie !! -To -że Koreańczycy mieszkający w ROSJI przez ROSJĘ będą handlowali z Niemcami z tych w ROSJI swoich fabryk i jeździli do NIEMIEC i znowu wracali do Miast Rosyjskich -to ja widziałem kilka dni temu przez te OCZY KOREANEK chyba ” WJSN ” i ” GUGUDAN ” i (G)I-DLE -tak dużo w ROSJI ich będzie mieszkało i pracowało bo TONANTZIN -TETEOHINNAM -TLAZOLTEOT -ONA -JE Koreanki tak celowo wymyśliła i tak JE stworzyła z tą ich budową -i ONA je tak dalej stwarza przez te tak stwarzające łona ich własnych Matek i przez te Rubinowe Drogi Życia ich własnych Matek -tą Swoją STWARZANIA w nich własną Mocą -Swą własną Siłą !!

  2. -Niech im ktoś wytłumaczy w KOREI POŁUDNIOWEJ że Koreanki nie potrzebują żadnych aborcji KOREAŃCZYKÓW I KOREANEK może być nawet i 150 Milionów -a Sto Czterdzieści Milionów -to bez problemu -tak bardzo dużo ich wyjedzie do tej BOGATEJ NOWEJ ZJEDNOCZONEJ ROSJI z KIJOWEM Odessą i Ukrainą i do Bałtyku -KOREAŃCZYCY to jest naprawdę Wielki Naród -ale że i JAPONKI -one powinny zerwać z aborcjami bo ich też zmieści się w tej BOGATEJ WIELKIEJ ROSJI: -JAPONIO-KOREO-ROSJI naprawdę 20 Milionów 25 albo 30 ci -jednym pewnym japońskim pchnięciem z samej Wielkości Tego NARODU !! -Sama JAPONIA to mi się wczoraj powtórzyło -że JAPONIA ściągnie kilka milionów Rodzin z Indii -bo ich się widzi ubranych po hindusku tak pięknie w sari i strojach mężczyzn -ale trzy lata temu ja oprócz tego widziałem -że Miliony Hindusów ściągnie też ROSJA -choć to się dziwne wydaje ze względu na klimat -ale HINDUSI będą uważali ROSJĘ za SWOJĄ OJCZYZNĘ zresztą ARIOWIE kiedyś przybyli do INDII Z ROSYJSKICH NIZIN !! -JAPONKI jednak tak mocniej z tej aborcji ne zrezygnują -chyba za bardzo się już przyzwyczaiły !! ale na innych kontynentach zwłaszcza w AFRYCE w INDIACH w PAKISTANIE ale i w MEKSYKU i wielu krajach Mezoameryki to przeludnienie już stanowi POTĘŻNY PROBLEM albo zacznie być wielkim problemem w Przyszłości chociaż Rosjanie ściągną miliony meksykanów i Latynosów do swoich fabryk -i nowe lotnisko właśnie zaczęło być ” budowane ” -koło MEKSYKU TENOCZTITLANU !!

  3. -Młodym Rosjankom czy bardzo Młodym Rosjankom albo milionom córek emigrantów z Meksyku i Środkowej Południowej Ameryki itd. -im ten Nowy ROSYJSKI DOBROBYT -on ten dobrobyt -im raczej nie zaszkodzi -prawdopodobnie Koreańczycy te Dzielnice i te ulice swoich skomputeryzowanych super nowoczesnych bloków w ROSYJSKICH MIASTACH, Miasteczkach i Większych Wioskach -KOREAŃCZYCY będą je budowali bardzo podobnie jak w bardzo Przeludnionej KOREI i jak w JAPONII -i do pokoju tak kochającej je Matki tak kochających Rodziców OJCA i Matki MATKI i OJCA młode Rosjanki będą w nich miały bardzo blisko -chociaż te bloki i w nich mieszkania będą skomputeryzowane i bardzo nowoczesne tak jak w KOREI i jak w JAPONII -ale to nie będzie ten zachodni „-odrzucający -zimny lodowy wychów córek -przez zimno i ich odrzucenie -tak powszechny w USA, Kanadzie w Polsce i iluś krajach !! -KOREAŃCZYCY będą budowali jak w Przeludnionej KOREI POŁUDNIOWEJ a JAPONCZYCY będą budować TAK SAMO JAK W JAPONII !!

  4. -Niech im w KOREI POŁUDNIOWEJ ktoś wytłumaczy -że KOREANKI -wcale nie potrzebują Aborcji i że Japonki także nie potrzebują aborcji -ja zobaczyłem od tego czasu kilka razy przez OCZY młodych Koreanek na YOU TUBE -wczoraj przez OCZY SERCA młodych Japonek jak TA BOGATA NOWA ROSJA -będzie taką OGROMNĄ KOREĄ POŁUDNIOWĄ do Bałtyku i przez KIJÓW Odessę do MORZA CZARNEGO !! -Do tej EUROPEJSKIEJ CZĘŚCI ROSJI i za Uralem do bardzo wielu Miast Miasteczek -do nich przyjadą całe TYSIĄCE KOREAŃSKICH INŻYNIERÓW razem z Żonami i dziećmi z KOREI -i KOREANKI aborcji nie potrzebują !! -Wczoraj widziałem setki Japońskich Inwestycji w całej ROSJI -że Ta NOWA BOGATA ROSJA była taką Ogromną JAPONIĄ -Taką JAPONIO-KOREĄ do BAŁTYKU i MORZA CZARNEGO jak JAPOŃCZYCY zbudują w ROSJI Sieci Japońskich Szpitali i przychodni ale i SIECI JAPOŃSKICH LICEÓW i UCZELNI w których to pokolenie młodych ROSJANEK i ROSJAN rosyjskiej młodzieży -będą uczyły japońskie nauczycielki i skośnoocy Japończycy -no i ujrzałem wczoraj pare razy jak Japończycy zbudują w ROSJI setki Swoich Fabryk -a na Syberii na tych już dzisiaj wycinkach Tajgi -tak mi migało: -jak JAPOŃCZYCY budują ROSJANOM NOWE ROSYJSKIE MIASTA !! -Co mnie tak wczoraj mocno dziwiło: -to mnie dziwiło -że te KOREAŃSKIE FIRMY -i JAPOŃSKIE -one w Rosyjskich Miastach w Europie wcale nie będą ze sobą konkurowały a te Japońskie Szpitale w ROSJI Koreańczycy z Japończykami budować będą wspólnie -w ROSJI ci Koreańscy i Japońscy Inżynierowie -Oni tak budowali wiele rzeczy razem wspólnie -oni działali jak Bracia a nie jak konkurenci jak bracia lub jak dobrzy przyjaciele -a niby te KOREAŃSKIE FIRMY I Inne i te JAPOŃSKIE FIRMY- ze soba mocno konkurują -tak twierdzi ZACHÓD i Prasa na Zachodzie !

  5. -Was w Ameryce to pewno załamie ale chyba Koreanki nawet aborcji nie potrzebują -bo Ja tak wczoraj znowu trzy razy wczoraj zobaczyłem te wielkie Koreańskie Pociągi z Kontenerami -jadące przez CAŁA ROSJĘ -do MOSKWY, PETERSBURGA, Tweru, Dwóch Nowogrodów wszystkich Miast w Europejskiej Części ROSJI i nad BAŁTYK ale i skręcające na dół do KIJOWA i innych Miast Ukrainy bardzo wyraźnie !! -Tam być może jest na YOU-TUBE -bardzo ważny REBUS do Rozwiązania dla tych Najbardziej kochających MATEK CÓREK w AMERYCE w piosence: ” HAPPY ” dziewcząt ” WJSN ” -gdzie wyjdzie Liczba także z Trójek -z trzech Trójek wtedy -w tym tam żydowskim baseniku jak na obrzeżach synagogi i też na koszulkach Dziewcząt z ” WJSN ” tam są dwie liczby: 26 i ” 27 „-wśród tych tam wielu liczb na ich T-shirtach -a ta ” 12 ” -to JEZUS ROSJAN !!

  6. -JAKIE WY w tej POLSCE i w AMERYCE ale byś może i w Obydwu Amerykach jakie wy na Zachodzie przez Tą PRUDERIĘ CHRZEŚCIJAŃSTWA i Judaizmu jesteście głupie -a ja odkryłem tą TAJEMNICĘ SUKCESU Koreańskich i CHIŃSKICH MATEK CÓREK i JAPOŃSKICH Matek CÓREK dlaczego w AZJI -Licealistki osiągają tak dobre wyniki w nauce -dlaczego aborcja im nie zagraża -mogą się skupić na swojej nauce -a nie rozpraszać w tak trudnym wieku na chłopaków na alkohol i narkotyki !! -Wczoraj odkryłem ten SEKRET KOREAŃSKICH CHIŃSKICH MATEK i chyba JAPOŃSKICH MATEK CÓREK -także -musicie uważnie przestudiować przepiękny teledysk ” WJSN ” (” Save me, Save you „) -Ochroń mnie, Ocal mnie ! -bardzo uważnie -zatrzymując w nim często klatki -ale zamiast tych niewidzialnych na ich nagraniach i występach Dwukrotnie starszych Opiekunek dziewcząt w tym PROJEKCIE ” WJSN ” ale ” Dreamcatcher ” ” Łapaczek Marzeń ” także ( -ta ich druga piosenka: ” What ” ” Co ? „-ona jest na pewno o kobiecej miłości -o kobieco dziewczęcej miłości młodych kobiet ) zamiast tych ich dwukrotnie starszych opiekunek które są i ich stylistkami nauczycielkami tańca i śpiewu -musicie wstawić – Ich tak Kochające je bardzo MATKI !! -A te kobiety zachodu są takie głupie przez ta pruderie te tabu Chrześcijaństwa i Judaizmu -i w Ameryce i w Europie MŁODE DZIEWCZYNY -są tak w tym wieku rozproszone że na zachodzie w tym wieku -one się uczyć nie potrafią -młoda kobiecość w tym wieku się uczyć nie potrafi !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …