Instytucje papieskie zwróciły się do władz z apelem o upowszechnienie pamięci o Janie Pawle II. Celem jest utworzenie programu, który utrwaliłby dziedzictwo papieskie, wprowadzenie orderu św. Jana Pawła II, oraz, by 16 października stał się świętem narodowym.

Jan Paweł II – papież, który nadal dzieli i rządzi nad Wisłą / wikipedia commons

Inicjatywa, która potwierdzi rosnący wpływ Kościoła katolickiego na państwo polskie miała miejsce w czwartek, w trakcie piątego Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II. Pod pismem podpisał się m.in. kardynał Dziwisz. Pismo wychodzi od zbliżających się obchodów 100 urodzin Jana Pawła II, które odbędą się w 2020 roku oraz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Program miałby trwać trzy lata, w czasie których utrwalano by dziedzictwo papieskie w Polsce i w świecie. „Niech uchwała upamiętniająca Jana Pawła II z 2014 r. stanie się podstawą konkretnych działań. Wnosimy o wdrożenie programu operacyjnego umożliwiającego realizację działań instytucji, które zajmują się upo-wszechnianiem dziedzictwa Jana Pawła II” – możemy przeczytać w apelu.

Osoby, które złożyły swoje podpisy zwracają się do prezydenta Polski, parlamentu, samorządowców, a także do różnego rodzaju organizacji, by zaangażowały się w przyszłe obchody. Gdyby ktoś miał wątpliwości co do intelektualnego poziomu tej inicjatywy, to wystarczy sięgnąć po wypowiedź kard. Dziwisza.

– By odpowiedzieć na każde zagadnienie, na każde trudności, które przeżywamy, wystarczy sięgnąć do jego (Jana Pwła II – przyp.. red.) przemówień, w jego nauczaniach można znaleźć wszystko – powiedział wysoki urzędnik kościelny.
Pojawiła się również prośba do samorządów, aby każdy region posiadał „żywy pomnik” papieża, cokolwiek to oznacza.
Wypada teraz z pewnym niepokojem oczekiwać na beza wątpienia akceptującą odpowiedź państwa polskiego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…