PiS właśnie traci jednego ze swoich najważniejszych sojuszników w awanturze z Niemcami o reparacje.

www.flickr.com/photos/szymak/

Od kiedy partią rządząca zechciała się skompromitować nagłym zwrotem w relacjach z Niemcami poprzez żądania biliona dolarów za szkody za II wojnę światową, wydawało się, że nikt nie przeciwstawi się szaleństwu. Okazało się, że głos trzeźwiący przyszedł z najmniej oczekiwanej strony, bo z polskiego Kościoła katolickiego.

Biskupi, zasiadający w Zespole ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec napisali list, w którym wrażają, jak zwykle w kościelnych dokumentach, w sposób okrągły i zawoalowany, skrytykowali stanowisko PiS, szkodzące polsko-niemieckim relacjom.

„Pojednanie to słowo, które od ponad ćwierćwiecza określa relacje polsko-niemieckie. To wielka wartość, którą udało się osiągnąć i którą podtrzymujemy dzięki wysiłkowi nie tylko polityków, ale licznych ludzi dobrej woli po obu stronach granicy. Mamy jednak świadomość, że łatwo można ją utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet przez zbyt pochopnie wypowiadane słowa” – napisali w liście mi.in. Kazimierz Nycz, Henryk Muszyński, Jan Kopiec, Tadeusz Lityński i Wiktor Skworc.

Hierarchowie zwracają uwagę na umiejętność szukania kompromisu, która w powojennej historii była udziałem Kościołów polskiego i niemieckiego, przypominają też o gestach solidarności w czasach stanu wojennego.

Kościół popierał w ciemno antykobiecą i represyjną politykę PiS w sprawach aborcji i rodziny, reprezentując skrajną ciemnotę i zacofanie oraz wspierał ustami hierarchów z odłamu radiomaryjnego nacjonalizm i ksenofobię. Jednak list tych akurat biskupów wskazuje, że nie w każdej sytuacji PiS może liczyć na błogosławieństwo.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Panu Bogu świeczkę a Diabłu ogarek , ciekawe jaka prawdziwa przyczyna powodowała to że biskupi napisali ten list , rydzyk dostaje regularnie miliony z budżetu i cisza nie krzyczy tylko popiera reżim

    1. Uczestnictwo w UE daje benefit w postaci dopłat rolniczych do ziemi., której kk wydaje się mieć w Polsce sporawo.

  2. Panie Macieju

    Czy nie przywiązuje pan zbyt dużej wagi do „Apelu Zespołu Episkopatu d/s kontaktów z konferencją Episkopatu Niemiec”?

    Jestem przekonany, że „Apel …” mimo odwołań do „Listu Episkopatu …” z lat 60 nie zostanie jutro odczytany w kościołach i trafi podobnie jak społeczne encykliki papieskie do archiwum.

    Chyba nie ma sensu nadawać nadmiernego znaczenia kwitom pisanym wszelki wypadek – z gruntu asekuranckim.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Globalne ocieplenie: śmierć klimatu arktycznego. Naukowcy podali nowe określenie

Globalny wzrost temperatury generuje coraz poważniejsze konsekwencje. Świat jaki znaliśmy,…