Kolejny raz został obalony mit rzekomo wysokich kosztów pracy w Polsce. W naszym kraju zarabia się tak mało, że nawet w porównaniu z Chinami jesteśmy tanią siłą roboczą.

flickr.com/moody
flickr.com/moody

Polscy pracownicy są tańsi od chińskich – wynika z badań Bank of America Merril Lynch. W ostatnich latach coraz więcej firm z Kraju Środka przenosi swoje zakłady do naszego kraju. Powodem są bardzo niskie koszty pracy, które „w Polsce są na podobnym poziomie, co w 2003 r., w przeciwieństwie do Chin, gdzie poszybowały w ostatnich latach w górę i w 2016 r. będą o 40% wyższe w porównaniu z 2008”.

Według danych amerykańskiego banku, zjawisko przenoszenia produkcji z Azji do Europy południowej i wschodniej jest coraz bardziej powszechne. Nad Wisłą aż 10 z 29 ujętych w statystykach sektorów przemysłu rozszerzyło produkcję kosztem zamknięcia fabryk w Chinach. Inwestorzy częściej wybierają Polskę niż inne kraje na podobnym etapie rozwoju gospodarczego. Nasi sąsiedzi są daleko w tyle, jeśli chodzi o napływ kapitału produkcyjnego z Chin, gdyż pracownikom w tych krajach trzeba płacić znacznie więcej. Podczas gdy godzinowy koszt pracy w Polsce wynosi 7,2 euro, w Czechach jest to 10,7 euro, a na Słowacji 14,4 euro.

Autorzy raportu wyszczególniają, że do Polski najczęściej przenosi się z Chin przemysł meblowy i przetwórstwa drewna, metalowy, elektryczny oraz pojazdów specjalistycznych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Jeszcze o zamieszkach w Machaczkale

Po przybyciu w niedzielę 29 października do Machaczkały samolotu z Tel Awiwu, lokalni mies…